Rada kraje schválila 8. srpna poskytnutí prostředků pro vybavení kovárny ve skanzenu ve Vysokém Chlumci.
„Minulý rok do skanzenu přibyla kopie historické kovárny z Počepic z poloviny 19. století. Nyní použijeme 113 tisíc Kč na její dovybavení, aby mohla být brzy zprovozněna,“ řekl radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.
Kovárna, za kterou kraj zaplatil zhruba 1,9 milionu Kč, je funkční replikou s klasickou výhní a měchem, bude se v ní mimo souvisejících expozic při významnějších příležitostech předvádět i kovařina.
Poskytnuté prostředky budou použity na výkresovou dokumentaci, technický dohled, instalaci a stavební úpravy pro uložení kovářského měchu, zhotovení kovářských prvků do kovárny, další kovářské práce a celkové zprovoznění kovárny.
Skanzen ve Vysokém Chlumci, který je pobočkou Hornického muzea Příbram, uchovává cenné památky venkovské architektury dokládající vývoj lidového domu od poloviny 18. do počátku 20. století na území Středočeské pahorkatiny a ve středním Povltaví, v oblasti dotčené těžbou kamene. Do přírodního areálu v údolí potoka jsou postupně přenášeny obytné, hospodářské, technické a drobné sakrální objekty ohrožené na původním místě zánikem. Interiérové expozice přibližují způsob bydlení a hospodaření na vesnici.
Ve skanzenu, do kterého jsou objekty umísťovány od roku 2000, probíhají tradiční akce, na kterých se kovárna nepochybně využije. V rámci dnů klasických řemesel bude kovařina doplněním tesařství, omítání hlínou, kamnářství, řezbářství, výroby dřevěných násad k nářadí, bylinkářství, hrnčířství, výroby skleněných perel, sekernictví, provaznictví, košíkářství, sedlářství, svíčkařství, včelařství po výrobu kozího sýra, výrobu z kukuřičného šustí nebo pečení chleba v peci. Obdobně bude vítaným cílem i při velikonočních programech, při masopustu, folklorním dni a dalších programech muzea.