Ve Dvoře Králové se ve dnech 15. a 16. září konalo již 11. zasedání Komise Rady Asociace krajů pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Hlavnímu nedělnímu jednání, které pozdravil i hejtman Královehradeckého kraje Lubomír Franc, předcházelo o den dříve jednání pracovních skupin.
„Na programu bylo zejména téma Integrovaného regionálního operačního programu (IROPu) a možnosti jeho využití pro projekty v kultuře a památkové péči, ale i další informace z Ministerstva kultury a z Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu. Nechyběl ani blok cestovního ruchu, který se skládal z informací z Ministerstva pro místní rozvoj a z části věnované Czechtourismu,“ sdělil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
O připravované legislativě, zejména stavu památkového zákona mluvil Martin Zídek, ředitel památkové inspekce, kterého doplnil místopředseda komise Zdeněk Štefek informacemi o autorském zákoně i o jednání Asociace krajů s vládou, na kterém se diskutovaly požadavky krajů (i z oblasti kultury) na další finance. V diskusi byla doplněna fakta o připravovaném rozpočtu MK, informace o nevyjednaném Programu podpory pro festivaly i o spícím stavu přípravy zákona o veřejnoprávních institucích v kultuře. Naopak k posunu došlo při přípravě iCESu a také nový software pro evidenci sbírek IDEMUS se dostal do další fáze.
IROPu se věnoval ve svém vystoupení náměstek Sekce evropských programů z Ministerstva pro místní rozvoj ČR a z Ministerstva kultury Josef Praks, ředitel odboru projektového řízení a informačních technologií a Kateřina Matýšková, vedoucí oddělení projektového řízení. Pracovní skupina pro kulturu a památkovou péči již předem sumarizovala zhruba 10 okruhů dotazů a připomínek, které byly přednášejícím předány a na které mohli reagovat; další dotazy, které nestačily zaznít ani v diskusi, budou k odpovědím zaslány též. Kraje navíc dostaly možnost podílet se na přípravě konkrétních výzev, mají svého zástupce v přípravných týmech.
Spolupráce kraji s Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu (NIPOS) se věnovala spolu se svým týmem ředitelka NIPOSu Lenka Lázňovská, která nejenže představila tři pilíře činnosti NIPOSu, ale zabývala se i statistickými výkazy o návštěvnosti muzeí a galerií, které slouží právě jako kritérium pro možnost čerpání dotací z IROPu. Zda při dobré spolupráci bude možné čerpat dotace na základě dat za období 2013-2015, nikoliv 2012-2014 jako nyní, to se teprve ale uvidí.
Blok Ministerstva pro místní rozvoj uvedla ředitelka odboru cestovního ruchu Jitka Mattyášovská, která hovořila o Akčním plánu ke Koncepci cestovního ruchu 2014 – 2020 a o zprávě o plnění Koncepce státní politiky cestovního ruchu 2007-2013. Podala též informace o zřízení regionálních kolegií cestovního ruchu, na což komise reagovala žádostí o svolání jednání k vyjasnění si statutu kolegií. Na programu byla též informace o projektu Český systém kvality služeb a o statistických šetřeních, které budou poskytnuty i krajům.
Aktivity Czechtourismu přišla představit generální ředitelka Monika Palatková. Představila fázi příprav akcí ke Karlu IV. a další plánované aktivity a také organizační strukturu.
Komise dále podpořila požadavek Asociace muzeí a galerií navýšit v rozpočtu Ministerstva kultury částku na dotační titul ISO a zrovnoprávnit podmínky pro uchazeče ve smyslu podílu vlastního financování, jelikož jen velmi omezené množství muzeí a galerií bude moci využít evropských fondů. Vzala na vědomí též informaci o projektech „Národní kronika“ a „Národní klenoty II“. Podpořila požadavek Asociace turistických informačních center ČR na zařazení pracovníků IC do katalogu.