V Plzni se ve dnech 3. – 4. června konalo 10. zasedání Komise Rady Asociace krajů pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.
Hlavními tématy byl Integrovaný regionální operační program 2014 – 2020, jehož konečná podoba pro oblast kultury přes více než roční snahu a pravidelné setkávání se zástupci MMR a MK nebyla s kraji kupodivu konzultována. A také informace z oblasti cestovního ruchu a jeho podpory, v které má komunikace Ministerstva pro místní rozvoj i Czechtourismu s kraji přes opakovanou přítomnost zástupců na zasedání Komise k ideálu také daleko,“ řekl místopředseda Komise Zdeněk Štefek.
Program zasedání začal již ve středu odpoledne, a to návštěvou Muzea loutek a prohlídkou výstavy Gottfried Lindauer. Na to navazovala i prohlídka pivovaru Prazdroj.
Pak již začalo několikahodinové jednání pracovních skupin, které diskutovaly o programových bodech a připravovaly závěry pro vlastní zasedání Komise.
To se konalo ve čtvrtek 4. června a pozdravil ho i hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs. V bloku kultury a památkové péče byly shrnuty stavy dokumentů z legislativního plánu vlády, ať již památkového zákona, koncepce muzejnictví, ke které měly kraje taktéž připomínky, ze Státní kulturní politiky 2015 – 2020 a přípravy iDemusu. Zástupci Ministerstva kultury informovali i o dotačních programech Ministerstva kultury a o problematice tzv. církevních institucí ve vztahu k třetím osobám, kde žádají kraje o spolupráci při reakcích.
Nejvíce emocí však vyvolalo projednávání Integrovaného regionálního operačního programu. Kraje zásadně nesouhlasí s kritérii pro galerie a muzea, která budou moci z IROPu žádat, tedy s kritériem 30.000 návštěvnosti. Ta totiž není objektivním faktorem posuzujícím skutečný stav muzea, jeho sbírky, stav jeho depozitářů a vzhledem k odlišnosti jeho umístění ani jeho úspěšnost. Zároveň se diskutovalo i o dalších výhradách, třeba o datu platnosti indikativního seznamu Národních kulturních památek, který je uveden v parametrech iROPu. Po dlouhé diskusi však nakonec vyšlo najevo, že parametry jsou již v podstatě uzavřené.
Prohloubena byla též spolupráce se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska a podnětná byla prezentace Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015.
K bloku cestovního ruchu byla též bohatá diskuse. O návrhu organizace cestovního ruchu, Národním akčním programu podpory i akčním plánu plnění koncepce, která dosud nebyla s kraji probírána, přičemž má být hotova do konce června, hovořili zástupci MMR. A informace o činnosti Czechtourismu byly ve stínu v něm probíhajících procesů.
Prostor na jednání ale dostaly i jiné body – třeba veletrhy Architecture week, Památky nebo Regiotour.
„Probírali jsme i projekt Ocultum, což je mobilní aplikace na podporu regionální turistiky. Pomocí QR kódu, geocachingu, soutěží může motivovat uživatele k návštěvě i méně frekventovaných míst,“ dodal radní Štefek.