Od tohoto víkendu do konce prosince probíhá ve skanzenu v Přerově nad Labem vánoční výstava Lidové Vánoce v Polabí. V neděli se na výstavu, která je podobně jako v sobotu obohacena o doprovodný program, se přijel podívat radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.
„Největší a nejrozsáhlejší vánoční výstava je umístěna v celém areálu skanzenu, jenom zevrubná prohlídka mi zabrala minimálně hodinu. Byl jsem překvapen i tím, že v objektech již funguje nové automatické osvětlení, objevují se nové vitríny a mnoho zajímavostí ukazuje i nový mobilní průvodce,“ sdělil radní Štefek, který tak upozornil na mnohá vylepšení, která byla realizována v rámci projektu rozšíření skanzenu.
V interiérech všech chalup jsou scény ze života našich předků, kteří předvádějí starobylé zvyky a obyčeje v časech adventu, v období od vánočních svátků až do Tří králů.
Výstava začíná starodávnými přástkami a dračkami s podvečerním besedováním, jsou v ní předváděny tradiční obchůzky barborek a lucek, mikulášský průvod s nadílkou. V jedné z chalup se věnují přípravám na Vánoce v polabské lidové kuchyni a tomu, co se nakupovalo na předvánočních trzích. Celá „Staročeská chalupa“ je vyhrazena pro Štědrý den se všemi věštbami a pověrami, „devaterem jídel“ a štědrovečerním koledováním. Chalupy v dolní části skanzenu ukazují, jak trávili vánoční svátky naši předkové před sto lety. Vánoční výstava končí ve staré škole tříkrálovou koledou.
Součástí vánoční výstavy je mnoho starých lidových a kostelních betlémů z muzejních sbírek a také současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Zvláštní část výstavy tvoří velká a soustavně rozšiřovaná kolekce papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic. Vystřihovací „Betlém z Přerova nad Labem“ od akad. mal. Jiřího Škopka se stal inspirací pro jeho další podobu z oblékaných figurek. V přísálí je opět vystavena velká kolekce z vlastních sbírek pod názvem Dětské hračky a knížky pod vánočním stromečkem 1890-1950.
O víkendu výstavu doplňuje i bohatý doprovodný program. V sobotu, kdy do skanzenu našlo cestu okolo 400 lidí, nechyběla práce na kolovrátku, tkalcovském stavu, kde si lidé mohli vyrobit andělíčka z ovčího rouna v chráněné dílně Stará Boleslav, prezentace výroby vitráží, výroby andělů a čertů ze šustí, vytlačovaného perníku. Úspěšné byly též výrobky z vizovického těsta, textilní a pletené výrobky. Mnoho lidí si zkusilo zdobení perníčků, výrobu papírových a slaměných ozdob, shlédlo truhlářské, kovářské a dřevořezbářské řemeslo. Tradiční bylo též vánoční pečení.