V Podlipanském muzeu v Českém Brodě se v úterý 14. dubna uskutečnila vernisáž výstavy Loupežníci na Českobrodsku a Kouřimsku.
„Chtěl bych ocenit toto zajímavé téma, všichni známe postavy Robina Hooda, Nikolu Šuhaje nebo Babinského, ale skutečné postavy a jejich osudy ve svém okolí již méně. Regionální muzeum v Kolíně ve své pobočce navíc neotevřelo jen tuto výstavu, ale plánuje k ní doprovodné programy,“ řekl radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který se vernisáže společně s autory a vedením muzea zúčastnil.
Výstava představuje známé i neznámé postavy loupežníků, lupičských band z území Českobrodska a Kouřimska, dotýká se i legend a pověstí okolo nich. Seznamuje zájemce na základě archivních pramenů také s tehdejší trestní praxí. Vystavuje exponáty ze sbírek muzea i z dalších soukromých a muzejních sbírek spjatých s tématikou loupežnictví a trestního práva.
Na výstavu navazuje i přednáška na stejné téma, které se 28. dubna ujme Lenka Mazačová a Vladimír J. Mrvík a která představí případy krádeží, loupežných přepadení a dobové způsoby trestů od 16. – 18. století na území Českobrodska a Kouřimska. Loupežníci budou i stěžejním bodem aktivit během Muzejní noci a nebude chybět ani vycházka po s nimi místech spjatých místech.
V prostorách Podlipanského muzea je možné zavítat i do stálých expozic – navštěvovaná bývá expozice Bitvy u Lipan a ohlasy husitství ve středních Čechách, která se zaměřuje na přípravu a průběh bitvy samotné, avšak zachyceny jsou i širší souvislosti. Dále dokumentuje husitskou tradici ve východní části středních Čech od 2. poloviny 19. století. Jinou stálou expozicí je unikátní sbírka statkáře a cestovatele Josefa Zounka z Mrzek nebo expozice archeologických průzkumů slovanských hradišť Klučova, Tismic, Doubravčic a Přistoupimi.
Foto: Regionální muzeum v Kolíně