10. prosince se v prostorách pražského magistrátu konala tisková konference Asociace Entente Florale CZ – Souznění, o. s., kterou zahájila ředitelka „Asociace“ Drahomíra Kolmanová.
Dlouhodobým cílem občanského sdružení je napravovat zanedbané a lidmi zničené prostory uvnitř vesnic a měst. Navazují na aktivity v evropském programu Entente Florale Europe – volně přeloženo Kvetoucí sídla Evropy. V rámci projektů Vlídná nádraží, Vlídná krajina, Nápadník pro českou krajinu zvelebují naší krajinu a pořádají i soutěž o titul Nejkrásnější nádraží ČR. Vyústěním činnosti Asociace je každoroční slavnostní setkání krajů na Vyšehradě spojené s putovní výstavou zvané Má vlast.
Ta je zahájena vždy druhou sobotu v květnu (10. 5. 2014) na pražském Vyšehradě předáním Srdce vlasti a Srdce kraje, výsadbou potomka památného stromu z partnerského kraje a nabídkou regionální kultury, výrobků a gastronomie. Výstava pak putuje po České republice i do zahraničí a přináší svědectví o proměnách chátrajících staveb v důstojné objekty.
V roce 2013 byl partnerem kraj Ústecký, o spolupráci na tiskové konferenci informovala i zástupkyně Ústeckého kraje z odboru regionálního rozvoje Jana Červinková či starosta městyse Brozany nad Ohří. Nechyběla ani prezentace některých proměn (v Ústeckém kraji bylo představeno 23 proměn) – např. zámku Korozluky. V rámci projektu bylo hodnoceno i 165 regionálních výrobků a potravin.
„Je vždy pozitivní, když jistíte, že nejste ve snaze obnovovat a zvelebovat naše prostředí osamocen, že existují občanská sdružení složená z dobrovolníků, která mají vlastní tah na branku a dlouhodobě aktivně podporují i sounáležitost občanů s vlastí.“ sdělil radní pro kulturu a památkovou péči, který se tiskové konference účastnil.
Důstojnou tečkou bylo pak poselství ředitele Národní kulturní památky Vyšehrad Františka Stádníka pronesené v jeho zastoupení.