V čítárně Uměleckoprůmyslového muzea v Praze se v úterý 1. července konala tisková konference Kulturního institutu Google, které se zúčastnili ze Středočeského kraje i ředitelka Muzea T.G.M. Magdalena Elznicová Mikesková a radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
Zástupci Google zde představili projekty svého Kulturního institutu, do kterých se zapojilo i několik kulturních institucí z ČR včetně právě Muzea T.G.M.
„Google se spojil se stovkami vybraných muzeí, kulturních institucí a archivů, aby na internetu zpřístupnil poklady světové kultury, připravil nástroje umožňující vystavit velké množství rozmanitých sbírek, uměleckých děl, význačné pamětihodnosti a památky. Rozšiřuje to možnosti prezentace světového kulturního dědictví, včetně podpory cestovního ruchu, a to i pro malá muzea a galerie.“ ocenil iniciativu Googlu radní Štefek.
Ředitelka Elznicová Mikesková uvedla, co pro ně zapojení do projektu znamená: “ Přes toto jedinečné virtuální místo se mohou muzea a galerie přiblížit lidem na celém světě. Velice si ceníme toho, že můžeme prostřednictvím tohoto projektu představit i nevšední a výjimečnou osobnost jako byl první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, jeho rodinu i dobu, ve které žil. Díky projektu Historické okamžiky se tak mohou návštěvníci z celého světa přímo v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech seznámit s životní dráhou T. G. Masaryka i s výraznými dobovými událostmi, které jeho život provázely. To vše prostřednictvím virtuální prohlídky, autentických předmětů, dobových fotografií a archiválií.“
Google si v České republice po Museu Kampa a Národní Galerii v Praze vybral za partnera devět významných českých a moravských muzeí, galerií a institucí, mezi které patří: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Židovské muzeum v Praze, Egon Schiele Art Centrum, Muzeum Tomáše Garrigua Masaryka, Knihovna Václava Havla, Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Moravská galerie v Brně a Muzeum umění Olomouc.
Instituce se mohou zapojit do tzv. „Art Projektu“, kde jsou k dispozici snímky ve vysokém rozlišení (popř. supervysokém) se sbírkami klasického i moderního umění. K dnešnímu dni je v Art Projektu k dispozici téměř 70 tisíc uměleckých děl od 365 partnerů. Zobrazení Street View momentálně pokrývá více jak 110 muzeí a galerií z různých států a světadílů a neustále přibývají další.
V projektu World Wonders je zase možné shlédnout moderní i starověké světové kulturní dědictví online.
V projektu Archivní sbírky zase kulturní instituce zpřístupňují archivy, které nelze trvale vystavit, pořádají virtuální výstavy v kategoriích jako Historické okamžiky, Osobnosti kultury, Věda a technologie.
Prezentaci Muzea T.G.M. naleznete na stránkách Kulturního institutu Google, http://www.google.com/culturalinstitute nebo třeba přes Google maps.