19. listopadu schválila Rada kraje Koncepci podpory památkové péče ve Středočeském kraji 2014 – 2016.
Smyslem koncepce je zanalyzovat současnou situaci v oblasti památkové péče, poukázat na pozitivní i negativní trendy a navrhnout opatření, které mají vést k dalšímu vývoji památkové péče v kraji.
Koncepce popisuje v první části faktograficky rozsah památek na území kraje.
„Ve Středočeském kraji se nachází obrovské množství kulturních památek – 4324 nemovitých a 4867 movitých, což je po Jihočeském kraji nejvíce ze všech krajů. Ještě větší podíl má kraj v zastoupení sakrální architektury, kde evidujeme v ústředním seznamu více jak čtvrtinu památek republiky. Na území kraje je také 432 hradů, tvrzí a zámků. Nejvýznamnější části kulturního bohatství tvoří národní kulturní památky a těch je na území kraje 28 nemovitých a 1 movitá. K tomu ještě přidejte 62 památkových rezervací a památkových zón.“ popsal rozsah radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek. „Ve vlastnictví kraje je celkem 75 nemovitých kulturních památek, z nichž 40 jich spadá do správy příspěvkových organizací v oblasti kultury. V seznamu nejohroženějších památek je náš kraj zastoupen 92 položkami.“ dodal.
Trochu smutnější je ale popisovaný vývoj financování podpory památek z krajského rozpočtu, který koreluje s klesající státní podporou. Koncepce zmiňuje i problematiku archeologické péče a nehrazených archeologických výzkumů. Samostatně je rozebrána kompetence odboru po stránce samostatné a přenesené působnosti i výkon státní památkové péče v obcích s rozšířenou působností.
V navržených závěrech koncepce počítá s postupným navyšováním dotací na obnovu památek i z evropských fondů, s podporou oživování kulturních památek, zpřístupnění seznamu kulturních památek veřejnosti a ve zvyšování profesní způsobilosti orgánů státní památkové péče. Nechybí ani vytváření pozitivního obrazu památkové péče, a to přes publikování podpořených akcí a efektivnější komunikaci s médii.