Do Dnů evropského dědictví, které probíhají ve dnech 5. – 13. září 2015 pod tématem „Památky znovuzrozené“, se zapojují i kulturní instituce Středočeského kraje.
„Nabízíme návštěvníkům komentované prohlídky za symbolické nebo nulové vstupné, přístupy do jinak uzavřených prostor i bohatý doprovodný kulturní program, a to jak v našich muzeích, technických památkách, tak i v galeriích a památnících,“ sdělil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
Do Národního zahájení v Českém Krumlově e zapojil Ústav archeologické a památkové péče Středních Čech, který spolupracoval na druhém ročníku Kupecké osady Krumbenowe. 12. a 13. Září pak v Informačním centru keltské kultury v Nižboře umožní návštěvu jinak nepřístupných prostor kostela Povýšení sv. Kříže.
České muzeum stříbra otevřelo 5 a 6. září za zvýhodněné vstupné stálou expozici „Město stříbra“ včetně výstavy „Archeologické výstavy v Kutné Hoře. Doprovodnou aktivitou se stala hojně navštěvovaná burza knih. Za zvýhodněné vstupné byla přístupná též expozice v Kamenném domě, kde návštěvníky překvapili průvodci v kostýmech, a expozice v Tylově domě, která byla obohacena o výstavu unikátních fotografií památkových objektů a zákoutí Kutné Hory převážně z přelomu 19. a 20. století.
Galerie Středočeského kraje zpřístupnila o víkendu stálou expozici „Stavy mysli/Za obrazem“ za korunu a program doplnila o otevřenou výtvarnou dílnu a komentovanou prohlídku výstavy „ZA okny“ s autorkou Markétou Zlesákovou.
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy nabídlo vstup do svých expozic 6. září za polovinu a den zakončilo koncertem Filharmonického komorního orchestru na nádvoří zámku.
V Českém Brodě se 5. září uskutečnil výlet za loupežníky na Českobrodsku a Kouřimsku a expozice Regionálního muzea v Kolíně byly otevřeny za 1 korunu. Podobné otevření se chystá i na 12. září, kdy bude navíc zpřístupněn i kostel sv. Štěpána a zahrada „Klášterka“ v Kouřimi. 13. Září se pak uskuteční prohlídka tvrze v Hradeníně.
V Mělníku byly Dny evropského dědictví zahájeny koncertem z Cyklu Chrámových koncertů, aktivity muzea se soustředí na 12. a 13. Září.
Hornické muzeum v Příbrami nabídne 12. září vstup za „pětikorunu“ a na dole Vojtěch proběhne doprovodný program pro všechny generace včetně divadla – bude připomenuto 140 let od dosažení světového prvenství ve svislé důlní hloubce (v roce 1875 dosáhli havíři hloubky 1000m).
V Berouně se 12. září mimo zpřístupnění historických objektů opět za symbolické vstupné otevře v Geoparku Barrandien jarmark řemesel, který doplní prodej koření, koženého zboží a dalších výrobků a stánky chráněných dílen a také výstava Berounské proměny 2 spojená s e křtem knihy Beroun očima našich předků.
Bohatý program čeká návštěvníky též na pobočkách Muzea Podblanicka. Na zámku Vlašim, v Růžkových Lhoticích i v Benešově budou přístupné stálé i krátkodobé výstavy, ve Vlašimi bude 12. září zahájena výstava Podblanický Josef Suk a 13. září v 17 hodin zazní Trio Clavio.
Snížené vstupné nabídne ve svých pobočkách 12. září i Muzeum TGM, Oblastní muzeum Praha-východ, Rabasova galerie.
Bohatý program nabízí 13. září i Památník Antonína Dvořáka – kromě vstupu zdarma proběhne v Galerii Václava Kounice promítání Rusalky a dalších dokumentů. Památník Karla Čapka pořádá 26. Září zase programové odpoledne Svátek barevného listí – zahradní koncert a vernisáž výstavy Karel Čapek a svobodní zednáři.
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy nabídne 12. září za symbolické vstupné i divadelní představení Jan Hus a další divadélko pro děti.
12. září se uskuteční také Den horníků ve skanzenu Mayrau u Kladna a Sládečkovo vlastivědné muzeum nabídne též prohlídku bunkru Bratronice (lehkého objektu vz. 37).