25. června byla v chodbách jezuitské koleje Galerie Středočeského kraje (GASK) slavnostně zahájena putovní výstava Památky s příběhem. Vernisáže se účastnil mimo Jany Šorfové, ředitelky GASK, Vojtěcha Lásky, ředitele Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště středních Čech v Praze a Jana Žižky, vedoucího odboru péče o památkový fond Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště středních Čech v Praze i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
„Středočeský kraj věnuje svému kulturnímu dědictví trvalou pozornost. Přestože nemůže najednou zajistit prostředky na rekonstrukce tisíců kulturních památek na svém území, v souladu se schválenou Koncepcí podpory památkové péče se snaží přispívat na jejich obnovu využitím krajských prostředků, evropských fondů a rozsahem mezi kraji unikátním grantovým programem. Touto výstavou upozorňujeme na několik příkladů finanční pomoci kraje v letech 2010 - 2014,“ zahájil akci radní Štefek.
Pan Žižka se poté při prohlídce podrobně rozhovořil o prezentovaných objektech. Mezi nimi nechyběl příběh Pivovaru v Lobči, zámku v Křinci, Františkánského klášteru v Hájku v Červeném Újezdu, vodního mlýnu v Malých Kyšicích, morového sloupu v Chlumíně, kostela sv. Klimenta v areálu hradiště Levý Hradec v Roztokách, ale ani památník padlým v 1. a 2. světové válce v Pečicích nebo stodola z Durdic ve skanzenu v Kouřimi, fara v Dolní Krupé nebo velké projekty kraje – zámek v Roztokách u Prahy nebo Jezuitská kolej v Kutné Hoře.
Všechny vybrané objekty byly rekonstruovány s pomocí investičních prostředků Středočeského kraje, evropských fondů nebo s pomocí dotačních titulů Středočeského kraje.
Putovní výstava, na které spolupracoval Středočeský kraj s Národním památkovým ústavem, bude dále vystavena v příspěvkových organizacích kraje a na dalších místech.
V GASKu bude výstava k vidění do konce července 2015.
Foto: GASK