5. června byla v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy slavnostně zahájena výstava o Chotouňském pokladu.
„S tímto pokladem jsem se setkával již řadu desítek měsíců. Nejdříve při jeho objevení v listopadu 2012, pak při jeho ocenění, pak při jednání s Národním muzeem, při předání naší organizaci, pak při schvalování odměny nálezci a nakonec ho vidím část zde, kdy je již zpřístupněn veřejnosti,“ uvedl výstavu radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
Tato anabáze ale byla jistě mnohem menší než cesty pokladu od jeho počátků až po výsledné zakopání do země před několika sty lety. Ve 2 hliněných nádobách skončilo více než 3660 mincí, z nichž většina patřila do období od konce 15. do začátku 17. století. Pestrá směsice zejména německých, polských a českých ražeb svým teritoriálním složením odpovídá jiným nálezům z počátku třicetileté války. Z českých ražeb jsou v souboru nalezených mincí zastoupeny zejména malé groše, ale i bílé a pražské groše. Nejstarší je pražský groš Vladislava II. Jagellonského. Kulturně historická hodnota pokladu je odhadována na 2,3 miliony Kč.
Poklad byl objeven 21. listopadu 2012 při rekonstrukci havarijního stavu kanalizačního potrubí v areálu společnosti BIOPHARM Výzkumný ústav biofarmacie a veterinárních léčiv, která výstavu též podpořila a oslavila též 50 let své existence.
Foto: KUSK