Na pražském výstavišti proběhl od 22. do 23. října již 4. ročník mezioborového veletrhu Památky. Zahájení veletrhu se mimo dalších hostů zúčastnil i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
„Tento veletrh se stává již tradičním místem setkávání vlastníků památek, řemeslníků a stavebních firem, samosprávných celků a státní správy a samozřejmě i uživatelů a návštěvníků památek. Spojuje je jediné – vztah k památkám a jejich budoucnosti,“ popsal veletrh, který má podporu Asociace krajů, radní Štefek. Slavnostního zahájení se zúčastnili i další zástupci krajů – náměstek Moravskoslezského kraje Svatomír Recman, radní Ústeckého kraje Jitka Sachetová, radní Plzeňského kraje Jaroslav Šobr a další hosté.
Veletrh ve dvou Křižíkových pavilonech představil prezentace více než 100 vystavovatelů, byl také bohatý na doprovodný program – konference, semináře, workshopy, výstavy, které se týkaly nejen možností financování obnovy památek, ale i konkrétních případů jejich obnovy, poradenství nebo nových technologických postupů.
„Na veletrhu jsme prezentovali naší výstavu Památky s příběhem, která představuje památky našeho kraje obnovené za přispění krajských financí v letech 2010 - 2014. Panely popisují vybrané příběhy památkových objektů, mezi nimi je i několik příkladů úspěšné rekonstrukce podpořené evropskými fondy,“ dodal radní Štefek.
Na 16 panelech nechybí příběh Pivovaru v Lobči, zámku v Křinci, Františkánského klášteru v Hájku v Červeném Újezdu, vodního mlýnu v Malých Kyšicích, morového sloupu v Chlumíně, kostela sv. Klimenta v areálu hradiště Levý Hradec v Roztokách, ale nechybí ani památník padlým v 1. a 2. světové válce v Pečicích nebo stodola z Durdic ve skanzenu v Kouřimi, fara v Dolní Krupé nebo velké projekty kraje – zámek v Roztokách u Prahy nebo Jezuitská kolej v Kutné Hoře.
Výstava, na které spolupracoval kraj s Národním památkovým ústavem, byla poprvé představena v Galerii Středočeského kraje od 25. června. Poté byla umístěna v Průhonickém zámku.