Často v České republice slýchám hlasy občanů hovořící o národních zájmech, o tom, že my europoslanci je v Evropském parlamentu musíme chránit a že právě to dělal Václav Klaus. Kdybychom tuto myšlenku rozvíjeli dále, pak vyjdeme z toho, že prioritou v zájmech občanů ČR jsou jejich práva a svobody. A to čeští občané mají – jako občané Evropské unie – zaručeno v Lisabonské smlouvě. Bez výjimky. Bez výjimky?
To nás právě vede k odhalení mýtů, které se točí kolem tzv. Klausovy výjimky, nebo také české výjimky z Listiny základních práv a svobod.
Mýtus č. 1 – Česká výjimka již pro občany platí
V září 2011 česká vláda podala žádost k Evropské radě, aby pro Českou republiku platila výjimka z Listiny základních práv a svobod. Tato listina je součástí Lisabonské smlouvy, kterou Česká republika ratifikovala v roce 2009. A ratifikovala ji spolu s Listinou práv a svobod. To znamená, že Lisabonská smlouva prošla demokratickým procesem obou komor Parlamentu – jak Poslaneckou sněmovnou, tak Senátem – a nakonec ji podepsal i Václav Klaus. Bez výjimky.
Jen k tomu přiložil podmínku, že výjimka někdy bude platit. To znamená, že Lisabonská smlouva je platná v Evropské unii, funguje bez výjimky pro Českou republiku. Žádost, kterou podala Nečasova vláda, dlouho ležela na stole v Evropské radě a v květnu 2012 Evropský parlament podal negativní stanovisko Radě s doporučením, aby tuto žádost vůbec neprojednávala. Takže ještě jednou: Klausova výjimka České republice nikdy neplatila a neplatí.
Mýtus č. 2 – Dojde k prolomení Benešových dekretů
Viz mýtus č. 1 – Lisabonská smlouva včetně Listiny základních práv a svobod v České republice platí již tři roky. A za tu dobu se nestalo absolutně nic. Z Německa nepřišla ani jedna jediná žádost o vrácení majetku a kromě populistických výkřiků v Sudetendeutsche Landsmannschaft se v Německu tímto pseudoproblémem nikdo nezabývá. Ani v médiích, ani v politice a nebaví se o tom ani lidé. Tím se ukazuje, že veškeré obavy pana prezidenta Klause ohledně prolomení Benešových dekretů byly liché.
Mýtus č. 3 – Výjimka byla vyjednána demokratickým způsobem a proto by měla platit
Není to pravda, protože žádný demokratický postup neproběhl. Na rozdíl od Polska a Velké Británie, které si své výjimku vyjednaly demokratickým způsobem a schválily je jejich národní parlamenty, výjimka by tímto procesem v České republice nikdy neprošla. Protože kdyby i Evropská rada výjimku schválila, měla by výjimka zas projít ratifikačním procesem Parlamentem České republiky.
Už v době podání žádosti Senát Parlamentu České republiky avizoval, že by výjimku neschválil. To znamená, že by výjimka Parlamentem České republiky nikdy neprošla a neměla by demokratickou legitimitu.
Celkově lze říci, že výjimka byla a je nesmyslným výmyslem Václava Klause. Je naprosto logické, že současná sociálně-demokratická vláda žádost o výjimku v Radě (kde je zaparkována již tři roky) konečně stáhne.