Děkuji za přednostní právo, potěšilo mě to, lekl jsem se, že už jsem šéfem nějakého klubu, ale to nejsem.
Zachytil jsem tuto poslaneckou iniciativu až možná v pozdější fázi a velmi mě mrzelo, že poslanci, kteří měli tento bohulibý návrh, a já se s ním ztotožňuji, a kteří s ním přišli, zapomněli, že mimo církevní, obecní a státní školy také jsou soukromé. Myslím si, že soukromé školy dávají rodičům a dětem velkou alternativu a velmi příjemnou a dokáží vlastně doplnit celý vzdělávací systém.
A to, že tu je možnost zřizovat v základních školách přípravné třídy, které by jako neměly suplovat mateřské školy, odklad povinné školní docházky atd., už to nechci opakovat.
Podíval jsem se, a nahlédl jsem do dostupných statistik školního roku 2016/2017 a konstatuji, že nejde o nějak zanedbatelné množství dětí. O odklad školní docházky požádalo celkem 16.629 dětí, což představuje téměř 11 % všech dětí, které v tomto školním roce šly k zápisu. Přitom u drtivé většiny dětí – 93 % – není sledováno žádné postižení.
Předložená novela školského zákona má však tu jednu výraznou vadu, o které jsem před chvilkou hovořil, a to je, že jsou tam, bohužel všechny školy, ale soukromé školy tam nejsou.
Své vystoupení možná zkrátím.
Myslím si a rád bych zdůraznil, že soukromé školy definuje školský zákon jako školy, které jsou zřizovány jinou právnickou nebo fyzickou osobou, než státem, krajem, obcí nebo registrovanou obcí. Z platné právní úpravy tedy vyplývá, že pokud je soukromá, stejně jako například církevní škola, zařazena do školského rejstříku, je vzdělání v ní získané rovnocenné a analogické jako ve školách veřejných. Právě proto nevidím jediný důvod, proč bychom měli soukromým školám upírat možnost zřizovat přípravné třídy.
Z toho důvodu předkládáme s kolegy Janem Teclem a senátorem Ladislavem Chlupáčem pozměňovací návrh k předložené novele školského zákona, který vám byl v písemné podobě rozdán do lavic a který pouze rozšiřuje v § 47 v odst. 1 okruh těch, které jsou oprávněny zřizovat přípravné třídy, a právě o jiné právnické a fyzické osoby, které jsou zřizovateli soukromých škol. Stejně jako v případě církevních škol pak vydává souhlas ke zřízení přípravné třídy ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Dámy a pánové, byl bych rád, kdybyste zvážili podporu tohoto pozměňovacího návrhu. Předejdeme tím zcela zbytečné, přitom nikoliv zanedbatelné diskriminaci soukromých škol vůči školám veřejným.
Možná malou poznámku: Proč tam vlastně nebyly zařazeny soukromé školy, pane poslanče, když tam jsou všechny ostatní? Záměr nebo nedbalost nebo zapomnětlivost. Myslím si, že toto by se nemělo stát, a proto apeluji a chtěl bych, abychom šli do podrobné rozpravy, abych tam mohl pozměňovací návrh načíst.
Děkuji.