ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,65. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.09.2012 21:00:00

Jihočeši 2012 představili volební program

Jihočeši 2012 představili volební program

Jihočeši 2012 na tiskové konferenci představili svůj volební program pro krajské volby, v němž se odráží tři hlavní zásady hnutí a jeho partnerů Občané pro Budějovice a Tábora 2020: slušnost, poctivost a otevřenost.

Jihočeši 2012 chtějí zlepšit nakládání s veřejnými penězi, především v oblasti veřejných zakázek a dotací, zkvalitnění silniční sítě i systému veřejné dopravy, zachování stávajících zdravotní, sociálních i vzdělávacích služeb. Cílem Jihočechů 2012 je též rovnoměrný rozvoj kraje, pozornost v programu věnují i venkovu a podpoře společenského života v menších obcích. Ve volebním programu přináší zajímavé návrhy a netradiční řešení. Například chtějí, aby ČEZ část svého každoročního příspěvku kraji transformoval do grantového programu pro podporu zaměstnávání absolventů.

„Myslím, že v nadcházejících volbách nebude ani tak důležité, co se slibuje, ale kdo to slibuje. Občanům Jihočeského kraje především nabízíme záruku v prověřených osobnostech, které se již dlouho těší důvěře voličů, kterou jim opakovaně potvrdili v předchozích volbách. Jak to se svými sliby myslí, předvedla ČSSD s třicetikorunovými poplatky i ODS s nepořádkem v ROP Jihozápad a zanedbanými silnicemi. My nabízíme zcela jiný přístup, my své návrhy a sliby myslíme vážně,“ uvedl lídr kandidátky Jihočechů 2012 Luboš Průša (JIH2012).

Jihočeši 2012 především usilují o lepší nakládání s veřejnými prostředky. „Férové nezmanipulované zakázky urychlí a zlevní rekonstrukce silnic. Současná koalice například tři a půl roku odkládala opravy krajských silnic právě kvůli podezřelým veřejným zakázkám,a opravy realizuje až nyní především díky naší kritice. Chceme také reformovat ROP Jihozápad i grantový systém Jihočeského kraje. Zbytečně složitý systém umožňuje manipulace a odrazuje žadatele,“ upozornil předseda hnutí Jihočeši 2012 a starosta Kovářova Pavel Hroch (JIH2012).

Kromě oprav je silniční síť zanedbaná i z hlediska obchvatů a nových dopravních staveb. „Současná koalice nezahájila jediný slibovaný obchvat obcí a města. Také se chceme z úrovně kraje více než dosud podílet se na zásadních dopravních stavbách ve velkých městech. S pomocí odborné skupiny a z krajských prostředků také chceme urychlit výkupy pozemků pro dálnici D3 a rychlostní silnice R3 a R4. V oblasti veřejné dopravy přehodnotíme smlouvy na zajištění dopravní obslužnosti, které nynější vedení uzavřelo na deset let bez výběrových řízení. A vneseme nový impuls do budování integrovaného dopravního systému, na který ČSSD a ODS rezignovaly,“ přiblížil starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020)

„Pokud se bude poctivě a úsporně hospodařit s krajskými penězi a nebudou se vynakládat na zbytečné nebo zmanipulované projekty, nebude nutné omezovat služby pro občany. Chceme rovnoměrný rozvoj kraje. Jsme pro zachování stávající sítě nemocnic, lékařských pohotovostí nebo středních škol. V sociálních službách upřednostňujeme terénní služby a podporu neziskových organizací, které je zajišťují. Ústavní péči rozšiřovat nechceme, avšak dále zkvalitňovat ano,“ naznačila místostarostka Trhových Svinů Věra Korčaková (JIH2012).

Jihočeši 2012 mají zajímavý návrh, jak využít 110 milionů korun, které ČEZ ročně investuje v jižních Čechách na podporu svého záměru rozšířit Jadernou elektrárnu Temelín. „Dnes jsou peníze rozdělovány tajně, bez jakékoliv kontroly. My je chceme rozdělovat transparentně a část z nich transformovat do grantu na podporu zaměstnávání absolventů a zbývající část rozdělovat prostřednictvím veřejně kontrolovatelných grantů. Jinak rozšíření Temelína podporujeme, ale je třeba lépe, než svedlo současné vedení kraje, zajistit od vlády záruky na dostavbu dálnice,“ vysvětlil vysokoškolský učitel Jan Samohýl (HOPB), dvojka kandidátky.

Další zajímavé návrhy z dílny Jihočechů 2012 se týkají Budějovického Budvaru a státních lesů. „Rozhodně jsme proti jakýmkoliv snahám Budvar poškodit. Navrhujeme, aby v případě jeho transformace na obchodní společnost stát převedl na Jihočeský kraj nebo město České Budějovice určitý majetkový podíl. Stejně tak chceme lépe chránit před cizími vlivy jihočeské lesy. Než aby je spravovala státní firma Lesy ČR obestřená jenom skandály, ať je stát raději převede na Jihočeský kraj,“ uvedl poslanec Michal Doktor (JIH2012).

Volební program Jihočechů 2012 zdůrazňuje také venkovský charakter jižních Čech a hodnotu jejich přírody. Pro podporu života na venkově chtějí Jihočeši 2012 posílit grant na podporu rozvoje venkova a také podporovat místní instituce v menších obcích, které jsou základem jejich společenského života – školy, kulturní domy, různé zájmové spolky.

Samozřejmě se Jihočeši 2012 zabývají dalším velkým jihočeským tématem Šumavou. Za důležité považují především ukončit střídání extrémů v řešení kůrovcové kalamity.

„Chceme nový zákon o národním parku a užší spolupráci parků na obou stranách hranice. Budeme také požadovat vládní kompenzace pro šumavské obce poškozené novými pravidly rozpočtového určení daní, které si v rozporu s cílem vlády pomoci menším obcím pohorší,“ dodal bývalý starosta Vimperku Pavel Dvořák (JIH12012). 

VOLEBNÍ PROGRAM JIHOČECHŮ 2012 NAJDETE ZDE.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama