Daně
Mám na vás věcný dotaz. Proč zvyšujete daně jen u alkoholu a tabáku a ne třeba u sladkých limonád nebo sladkostí? A co ze zvyšování daní budeme mít my, jako prostý lid? Proč třeba nedáte peníze, které získáte lidem na zdravotní péči? Protože vy děláte pravý opak a třeba rušíte příplatky na brýle nebo se snížili příspěvky třeba u zubaře. Za vše si musíte naopak zaplatit. To je přeci neadekvátní.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
23.05.2019 11:10:03 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,návrhem na zvýšení spotřební daně u tabáku a lihu jsme vyšli vstříc požadavkům ministra zdravotnictví a předsedkyně vládního výboru pro prevenci závislostí, kteří upozorňovali na stoupající spotřebu cigaret a tvrdého alkoholu u mladistvých.
Vezměte si, že veškeré náklady na léčbu důsledků kouření činí 100 miliard korun, na léčbu důsledků alkoholu pak 56 miliard korun. Tato čísla jsou alarmující. Ve srovnání s nimi je 8,6 miliardy korun, které státní kasa díky zvýšení spotřebních daní u tabáku a lihu získá, skutečně jen kapkou v moři.
Odborníci dlouhodobě upozorňují na to, že zvýšení spotřebních daní je jednou z účinných cest, jak snížit dopady závislostí na návykových látkách, protože se tím zkrátka sníží jejich dostupnost. U nás se ale dostupnost tvrdého alkoholu a tabáku výrazně zvýšila.
Během posledních deseti let vzrostla průměrná mzda o 44,2 %. Spotřební daň z lihu se ale za tu dobu nezvyšovala. Spotřební daně u cigaret a tabáku se sice průběžně navyšovaly, ale jejich růst zdaleka neodpovídal rychleji stoupajícím platům a mzdám, takže i tabákové výrobky se staly dostupnějšími.
Více o našich důvodech, proč jsme se rozhodli ke zvýšení spotřebních daní přistoupit, si můžete přečíst zde: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2019/sazbovy-balicek-mf-reaguje-na-poznatky-o-35161
Se srdečným pozdravem
Alena Schillerová