Jak budete rušit superhrubou mzdu?
Dobrý den paní ministryně,Zajímá mě jakým způsobem bude zrušena superhrubá mzda? Vůbec mi nejde o nějaký výpočet ale pouze o to jestli se zrušením superhrubé mzdy budou zrušeny i povinné odvody za zaměstnance nebo jestli tyto odvody pouze zmizí z výplatní pásky. Skutečnost, že zaměstnanec vidí kolik stojí svého zaměstnavatele považuji za velmi důležitou a to nejen pro ně ale také pro různé ty odborníky co tvrdí, že podnikatelé parazitují na systému. Je pro mě velmi důležité aby každý viděl, kolik opravdu stojí v Česku práce.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Dobrý den, pane Zahradníku,
superhrubá mzda je opravdovou evropskou raritou. Její princip, kdy se daň zaměstnance počítá z hrubé mzdy zvýšené o odvody zaplacené zaměstnavatelem, nemá nikde jinde obdoby. Kvůli ní dnes zaměstnanec ve skutečnosti platí daň 20,1 procent z hrubé mzdy a nikoliv 15 procent, jak by si mohl myslet, když se podívá na výši sazby do zákona o daních z příjmů. Zrušením superhrubé mzdy se snižuje základ, z něhož se počítá daň, a zaměstnanec si bude moci svou daňovou povinnost jednoduše spočítat – vystačí si se sazbou daně a výší hrubé mzdy uvedené ve smlouvě, aniž by musel podrobněji studovat zákon a hledat v něm mechanismus výpočtu.
Pokud jde o změny na výplatní pásce, tou nejzásadnější je, že zaměstnanec zaplatí nižší daň a tím se mu zvýší čistý příjem. Zaměstnavatel přitom nutně nemusí přestat uvádět, kolik za svého zaměstnance zaplatil na odvodech. A i kdyby tato částka zmizela z výplatní pásky, není problém zjistit si ji jinak. Na internetu existuje velké množství kalkulaček na mzdy, kde si každý může celkové náklady zaměstnavatele jednoduše spočítat. Tím ale rozhodně nechci zlehčovat téma celkových odvodů za zaměstnance. Souhlasím, že jsou poměrně vysoké, a proto jsme se v programovém prohlášení zavázali tyto odvody snížit v závislosti na možnostech státního rozpočtu. Jedním ze způsobů je právě zrušení superhrubé mzdy.
Možná jste také zaznamenal, že v daňovém balíčku na příští rok ještě zrušení superhrubé mzdy obsaženo nebude. I přesto ale od něj rozhodně neustupujeme, považujeme jej za správný a systémový krok. Stejně tak je ale pro nás důležité, aby kvůli prodlouženému připomínkovému řízení k daňovému balíčku i nynější situaci v Poslanecké sněmovně nedošlo k tomu, že by ještě na přelomu roku nepanovala mezi poplatníky nejistota v zásadních daňových otázkách. Z toho důvodu zahrneme zrušení superhrubé mzdy do nového zákona o dani z příjmů s účinností od roku 2020.
Přeji pěkný den.
Alena Schillerová