Mzda
Proč by platy politiků nemohly být navázány na komerční sektor jak navrhují Piráti nikoliv podle státního? A proč musí plotici a soudi patřit do jedné skupiny. To se dá přeci taky změnit nebo ne? Teď se také řeší zvýšení životního minima. Vy jste proti a je pravda, že se ekonomice teď daří a nabídka práce převyšuje poptávku, na druhou stranu, když bude ekonomika v krizi, tak nelze čekat nějaké navyšování. Není to tedy nyní na místě?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Dobrý den,
jsem rozhodně proti tomu, aby politikům rostly platy rychleji než zbytku země. Proto stejně jako Piráti podporuji vládní návrh, kterým se růst platů politiků omezí.
S kolegy ve vládě jsme jej sice schválili už v dubnu, ale návrh se od začátku května povaloval v Poslanecké sněmovně a poslanci s jeho projednáváním otáleli. A to i přesto, že mu už dříve vyjadřovali svoji podporu politici napříč celým politickým spektrem. Jsem proto moc ráda, že v půlce listopadu poslanci dostáli svým slovům a nakonec jej přece jen podpořili.
Teď budou o návrhu ještě rozhodovat senátoři, ale věřím, že i oni vezmou rozum do hrsti a dají mu zelenou. To navýšení platů o 20 %, které stále hrozí, je totiž prostě nehorázné. Těžko se můžeme prostě podívat občanům do očí, když nám takto porostou platy!
Zvyšovat životní a existenční minimum, kterého se odvíjí výše dávek státní sociální podpory, nemá za současných ekonomických podmínek smysl. Pokud bychom k němu přistoupili, mnoho lidí by to mohlo odradit od hledání zaměstnání, protože by jim vycházelo jako výhodnější varianta zůstat doma a pobírat sociální dávky, než přijmout hůře placenou práci.
Navíc by to dále zatížilo státní rozpočet a já jako ministryně financí nemohu připustit, že by ve státní kase nezbylo dost peněz na realizaci vládních priorit, jako je růst důchodů nebo platů. Potřebujeme, aby lidé v produktivním věku měli zájem pracovat, proto je žádoucí zvětšovat odstup minimální mzdy od životního a existenčního minima. Minimální mzda se přitom pravidelně zvyšuje – od léta 2013 stoupla z 8 000 Kč na nynějších 12 200 Kč a příští rok poroste o dalších 1 150 Kč.
Chceme pomáhat všem, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci. Na lidi, kteří z objektivních důvodů nemohou pracovat, náš sociální systém pamatuje. Lidé pečující o dítě mohou pobírat dávky ze systému nemocenského pojištění a dávky státní sociální podpory, lidem s hendikepem je určen příspěvek na péči a dávky pro zdravotně postižené občany, v případě mimořádné situace pak může být poskytnuta mimořádná okamžitá pomoc. Závislost na pomoci státu se ale nesmí stát životním stylem pro práceschopné lidi.
Přeji hezký den.
Alena Schillerová