JUDr. Daniela Kovářová

  • Plzeň-jih
  • senátorka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,11. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.06.2010 11:26:00

Je nutné prolomit mlčenlivost při určování příjmu?

Je nutné prolomit mlčenlivost při určování příjmu?

Ministryně spravedlnosti diskutovala problematiku zjišťování příjmu rodiče.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová v pondělí v rámci diskusního setkání „Výživné II. aneb z čeho je vyměřovat" jednala s odbornou veřejností na téma, jak zjišťovat příjem rodiče.  Otázka zjišťování příjmu rodiče je jedním z hlavních problémů, které si právě započatá druhá etapa určování výživného klade za cíl vyřešit.

Ministryně spravedlnosti při té příležitosti přednesla příspěvek s názvem Kroky včerejší, dnešní a zítřejší, v němž shrnula dosavadní vývoj agendy určování výživného a v němž mimo jiné zazněly tři hlavní zásady, podle kterých by se mělo v těchto otázkách postupovat. Těmito zásadami je: 1. Má-li rodič nezaopatřené děti, je jeho povinností se o ně postarat. 2. Výživné má přednost před leasingem a hypotékou a 3. Dítě má právo podílet se na životní úrovni rodičů, i kdyby rodič neměl reálné příjmy.

„Z jednání expertní skupiny ministerstva spravedlnosti vyplynulo, že není problém zjišťovat příjem jen u osob samostatně výdělečně činných, ale rovněž u jiných než státních zaměstnanců. Z toho důvodu bychom se nyní měli zamyslet nad takovými otázkami jako je prolomení mlčenlivosti při určování příjmu, zda zavést trestní postih, neuvádí-li rodič přesné údaje o svých příjmech, a zda v rámci větší ochrany dětí ponechat opatrovnická řízení veřejná či ne," uvedla Daniela Kovářová.

Kromě ministryně spravedlnosti vystoupila v hlavním bloku rovněž děkanka Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci profesorka Milana Hrušáková. Její příspěvek byl zaměřen na zjišťování příjmů rodičů v ideální podobě. Zaznělo v něm kromě jiného také to, že by opatrovnickým řízením mohlo pomoci předcházející řízení mediační.

Během diskuze byla potom znovu otevřena otázka možného dovolání a specializovaných senátů u jednotlivých soudů. Tyto snahy ministerstvo spravedlnosti již od samého počátku optimalizace určování výše výživného podporuje.

Diskusní setkání Výživné II. pořádalo ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s vydavatelstvím EPRAVO a Justiční akademií.

Jitka Zinke, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama