Ministryně spravedlnosti přednesla stanovisko České republiky k jednotlivým projednávaným bodům. Klíčovým tématem, které Rada ministrů řeší od přijetí Lisabonské smlouvy, jež ukládá přistoupení k Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a svobod jako povinnost, je právě přístup k této Úmluvě. Rada ministrů vnitra a spravedlnost se snažila nalézt odpovědi na zásadní otázky týkající se například toho, zda přistoupení Evropské unie k Úmluvě nezatíží Evropský soud pro lidská práva ještě víc a nezhorší tím jeho, již tak dost problematickou situaci. Dojednání přístupové smlouvy tak bude, podle všeho, patrně otázkou několika let.
"Česká republika podporuje přistoupení Evropské unie k Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a svobod, neboť to považujeme za cestu ke sjednocení systému ochrany lidských práv v Evropě. Zatím se však ukázalo, že s přístupem souvisí celá řada komplikovaných právních problémů, které musí být podle názoru České republiky nejprve řádně analyzovány," vysvětlila Daniela Kovářová.
Rada ministrů také probírala návrh směrnice o evropském ochranném příkazu, jehož účelem je poskytnout oběti, která je před pachatelem chráněna v jednom členském státě, tuto ochranu i v jiném členském státě. Na pořadu jednání byla také směrnice o právu na tlumočení a překlad v trestním řízení a dále návrh usnesení o vzorové dohodě o vytvoření společného vyšetřovacího týmu.