V roce 2013 se oproti předchozímu roku o více než 13 procent zvedl počet zjištěných trestných činů na území Prahy. V každé městské části pak převládá jiná trestná činnost. Obecně je možné říci, že prostituce, drogy a kapesní krádeže jsou doménou centra města a majetková kriminalita zahrnující krádeže vozidel, krádeže věcí z vozidel a vloupání do bytů, rodinných domů a nebytových prostor se z širšího centra města stále více rozšiřuje i do dalších lokalit. Za nezbytné proto považuji zaměnit se na prevenci těchto aktuálních bezpečnostních témat a jednotlivá opatření přizpůsobit specifikám kriminality v jednotlivých městských částech Prahy na základě podrobného výzkumu.
Nejen počet trestných činů, ale i počet přestupků roste. Naopak počet strážníků v pražských ulicích klesá, v současné době chybí obsadit více než deset procent tabulkových míst. V důsledku tohoto stavu již strážníci nemohou dostatečně efektivně plnit preventivní funkci, kdy svou přítomností a pravidelnými hlídkami mohou předcházet páchaní kriminality ve svém obvodu. Zatímco počet strážníků na konci prvního pololetí roku 2013 činil 2237, na konci prvního pololetí roku 2014 to bylo 2121, což znamená pokles o 5 procent, namísto růstu, který Praha jednoznačně potřebuje.
Za současný problém považuji také vymahatelnost realizovaných opatření, tu musíme zvýšit. V prvé řadě to znamená vyřešení nedostatečného počtu bezpečnostních i pořádkových složek, které musí být směřovány cíleně, aby nedocházelo k překrývání či nedostatečnému personálnímu pokrytí potírání kriminality v jednotlivých částech Prahy. Efektivním opatření je také účelné rozšiřování kamerového systému ve vytipovaných lokalitách.
Volby se blíží a sliby se množí. Častou otázkou proto bývá, kde na to vezmete peníze? Nejsou to jen planá slova? Deklaruji, že my v ČSSD naprosto přesně víme, odkud je vezmeme. Rozpočet směřující na zvyšování bezpečnosti, chceme navýšit o dalších 85 milionů korun, které ukrojíme z naprosto přebujelého rozpočtu, který magistrát v současné době má vyhrazen na právnické a konzultační služby. Ten činí 150 milionů. Takováto částka pro představu pokryje roční plat pro více než 200 nových strážníků. Počítáme také s využitím evropských fondů pro financování bezpečnostních preventivních opatření a materiálně technického vybavení městských policií.
Jak jsem zmínil již v úvodu, soustředit se chceme nejen na centrum města, které žije aktivním nočním životem, a kde se vyskytuje především problematika prodeje drog, prostituce, bezdomovství, , rušení nočního klidu a kapesní krádeže zaměřené na zahraniční turisty, ale také na sídliště, které jsou do velké míry anonymním prostředím a pro občany představují potenciální nebezpečí neosvětlená místa, zpustlé budovy, které se stávají bezplatnými noclehárnami či opuštěné parky. Větší počet patrolujících strážníků v kombinaci s dalšími opatřeními současnou situaci jednoznačně bude zlepšovat.