Celá věc ohledně snižování rozpočtových prostředků pro potřeby BIS je daleko složitější, neboť nikdo například nezmiňuje otázku nezbytně nutných investic do moderních technologií, které BIS potřebuje k výkonu svého poslání. Není možné, aby BIS obstála v konkurenci jiných zpravodajských služeb a soukromých bezpečnostních agentur s vybavením pořízeným v 90. letech.
V případě, že by měli příslušníci BIS z důvodu snižování platů nebo snižování personálních stavů odcházet, bude to znamenat nejen oslabení bezpečnostní služby státu, ale tito lidé budou státem de facto donuceni pracovat v soukromém sektoru. Vzhledem k tomu, k jakým informacím mají a měli přístup, hrozí, že se sami můžou podílet na ohrožení bezpečnosti České republiky. I když zůstanou loajální ke státu, jen těžko se budou bránit tomu, aby nevyužili svých zkušeností a právě i informací, které získali během své kariéry v BIS.
Odchod tohoto druhu lidí znamená jednoznačně pro každý stát také ohromnou finanční ztrátu, kterou věnoval do jejich vyškolení a o které přijde v souvislosti s neodhalením závažných ekonomických kauz. Pokud vláda Petra Nečase hovoří o boji s korupcí, pak právě tímto krokem otevírá dveře k tomu, aby bylo z veřejných prostředků v příštích letech odčerpáno ne ušetřených 100 mil., ale řádově možná i více.
Civilní kontrarozvědka má nenahraditelnou funkci při predikci a předcházení například teroristickým útokům. To, že se na území ČR dosud žádný nestal, je kombinací kvalitní práce BIS a štěstí. Snižováním prostředků (v kombinaci faktického snížení o cca 26 milionů z loňského roku, a nově o 75 milionů pro příští rok se už jedná o 100 milionů Kč za pouhé dva roky) dělá vláda z ČR a jejích občanů viditelný a oslabený cíl.
Jeroným Tejc
stínový ministr
vnitra za ČSSD