Andrej Babiš za ČR vyjednává v Bruselu o tom, kdo se stane novým šéfem Evropské komise. Ano, té Komise, jejíž auditoři ho viní ze střetu zájmů. To nelze nazvat jinak než střet zájmů na druhou...
Nic to nemění na tom, že se lídři členských zemí EU ani po dlouhém jednání na novém šéfovi Komise neshodli. Situaci komplikuje zejména to, že jsou síly v nově složeném Evropském parlamentu daleko vyrovnanější než v uplynulém období.
Stále by však mělo platit, že nový šéf Komise vzejde z řad vítěze evropských voleb, tedy frakce EPP, jejímž členem je i TOP 09. Jsem přesvědčen, že EPP by na svém kandidátovi měla trvat i ve chvíli, kdy se její lídr Manfred Weber ukáže jako neprůchodný. Pak je nutné hledat širší kompromis.
Řešením by mohlo být odstoupení od konceptu spitzenkandidátů a nabídnutí nového jména z řad EPP.
Tak či onak, důležité je, aby v čele Komise stanul silný a respektovaný kandidát, který zajistí její nezávislost, a který bude naslouchat starým i novým a velkým i malým členským státům. Také musí být garantem akceschopnější a efektivnější EU, aby nedošlo k její demontáži, o kterou usilují euroskeptici a populisté.
Spojenci pro Evropu budou vytváření takové EU podporovat.