„Poctivá integrace národnostních menšin je jednoznačně v zájmu Prahy a Pražanů. Můžeme díky tomu nejen snížit možná rizika, ale zároveň naše město obohatit o zajímavé a rozmanité kulturní vlivy. Proto jsem rád, že městská rada schválila program, který této integraci napomůže. Praha je multikulturní metropolí, a proto musíme zapojení menšin podporovat všemi možnými cestami,“ uvedl náměstek primátora pro oblast kultury a cestovního ruchu Jiří Pospíšil.
Díky programům bude pokračovat například financování zvlášť významných kulturních akcí, jako jsou například Světový romský festival Khamoro a Mezinárodní folklorní festival Praha srdce národů. Řada dalších menších projektů je zaměřena na vzdělávací aktivity dětí, mládeže i dospělých v oblasti rozvoje národnostní identity a interetnických vztahů. Jedná se zejména o kulturní aktivity jako jsou koncerty, výstavy, divadelní představení, komponované pořady, festivaly, přednášky, konference, semináře, kulaté stoly a také osvětová a vzdělávací činnost a publikační činnost apod. Zároveň je podporována i celoroční činnost folklorních souborů.
Program integrace cizinců pochopitelně reaguje i na uprchlickou situaci na území hl m. Prahy, v důsledku ruské agrese na Ukrajinu uprchlo v roce 2022 v rámci největší uprchlické krize v Evropě od konce 2. světové války do Prahy více než 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Na území hl. m. Prahy dle statistik Ministerstva vnitra ČR k 18. 6. 2023 jich žije přibližně 85 tisíc a s ohledem na vývoj válečného konfliktu lze očekávat, že v roce 2024 bude v hl. m. Praze nadále pobývat významný podíl ukrajinských uprchlíků.
Podle oficiálních statistik Ministerstva vnitra ČR žilo k 31. květnu 2023 na území hl. m. Prahy 329 483 cizinců, což činí přibližně 24,1 % všech obyvatel města. Nutno uvést, že od roku 2006 narostl počet cizinců žijících v Praze více než trojnásobně. Hlavní město podporuje aktivity národnostních menšin dlouhodobě, samostatné programy jejich podpory vyhlašuje již od roku 1999.