Posledním klientským dnem CNPPU byl 21. prosinec vzhledem k provozním záležitostem v souvislosti s ukončením projektu. Hlavní náplní CNPUU bylo zabezpečení poradenství nebo asistence při zajištění nejpotřebnější pomoci v řešení životních situací. Pracovníci centra pomáhali lidem s již zajištěnou dočasnou ochranou zejména v těchto oblastech:
- Bydlení
- Sociální podpora a péče
- Zdravotnictví
- Školství
- Právní poradenství
- Řešení náročných životních situací
Za dobu existence CNPUU pomoc vyhledalo 10 919 lidí, z toho 7103 žen a 3816 mužů. Nejvíce osoby s dočasnou ochranou řešily problémy v sociální oblasti, dále bydlení, zdravotnictví a školství.
„Centrum následné pomoci ukrajinským uprchlíkům považuji za unikátní projekt hlavního města Prahy, a to především díky úzké spolupráci veřejné správy s neziskovým sektorem v oblasti bydlení, sociálních věcí, školství a zdravotnictví. Silně vnímám jeho nezastupitelnou roli a jsem rád, že Praha bude i nadále takto stabilně pomáhat. Nové kontaktní místo vzniká v úzké spolupráci našich expertů přímo se zástupci ukrajinské diaspory, což je skvělým příkladem participativního přístupu. Praha tak vytváří tu nejlepší možnou platformu pro cílenou pomoc ukrajinským uprchlíkům,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil.
Pražský Majdan (více ZDE) je nezisková organizace založená českými a ukrajinskými aktivisty, kteří již od vypuknutí válečného konfliktu poskytují nejen humanitární pomoc, ale pořádají různé kulturní i volnočasové akce pro Ukrajince žijící na území hlavního města Prahy.
Vznik kontaktního místa je konsensuálním výsledkem jednání zástupců hlavního města Prahy a zástupců této neziskové organizace s cílem zabezpečit agendu adaptace a integrace uprchlíků z Ukrajiny i v roce 2024.
V novém kontaktním místě bude poskytnuto základní poradenství v oblasti sociální, například informace a náležitosti k žádosti o humanitární dávku, zdravotnictví – zdravotní pojištění, lékařské služby, bydlení – informace k dočasnému nouzovému ubytování a systému HUMPO, nebo školství – informování o povinné školní a předškolní docházce. Nové centrum se bude nacházet v budově radnice Prahy 4 na adrese Táborská 500/30, 140 00 Praha 4 – Nusle.
Ve stávajících odborových strukturách MHMP vznikne navíc pět míst na dobu určitou. Tito zaměstnanci budou se zástupci zapojených neziskových organizací i nadále úzce spolupracovat. Snahou hlavního města Prahy je návrat ke spolupráci s neziskovými organizacemi podporujícími uprchlíky z Ukrajiny a poskytovat především krajskou koordinaci, zajištovat informování mezi aktéry a také směrem ke komunitě, v neposlední řadě poskytovat metodickou podporu a prohloubit spolupráci s odbornými organizacemi se zaměřením na terénní práci.
Mezi hlavní spolupracující neziskové organizace nadále zůstávají například Integrační centrum Praha (ZDE), Organizace pro pomoc uprchlíkům (ZDE) a Sdružení pro integraci a migraci (ZDE).