Na úplném začátku založení sboru stála čtveřice mužů: učitel Karel Stulík, ředitel kůru Mansvet Klička, kapelník husarské hudby František Klíma a učitel Antonín Fafl. Historie tohoto sboru se začala psát 1. října 1861. Ale až o deset let později do něj mohly vstoupit také ženy.
Jen nerada bych zapomněla na některá jména, díky nimž Šumavan sklízel obdiv mezi posluchači a dostával se na vrchol popularity. Proto by mělo zaznít jméno prvního sbormistra Petra Jirgese, stejně tak pozdějšího vedoucího sboru Mansveta Kličky. Úctyhodných dvaatřicet let jej vedl Jiří Bílek. Pak se však dirigentské taktovky ujaly také ženy – nejprve Drahomíra Hostýnková, pak Drahomíra Lhotská a zapomenout nesmím ani na Miladu Bláhovou. Právě za jejího působení dospěl Šumavan ke své největší kulturní události v Klatovech za posledních padesát let: provedení Dvořákova oratoria Stabat Mater společně s domažlickým Čerchovanem.
V současné době sbor vede Jaroslav Pleticha. Ač velmi mladý, přinesl do sboru nový vítr a pustil se do pěveckých experimentů. Mezi nejvýznamnější určitě patří provedení Rybovy České mše vánoční v kostele.
Letošní kulaté jubileum Šumavan slaví jak jinak nežli rozdáváním radosti svým posluchačům. Kromě již zmíněného křtu DVD jsem měla možnost navštívit koncert v jezuitském kostele v Klatovech. Jeho vrcholem byla Korunovační mše C dur od Wolfganga Amadea Mozarta.
Do konce roku mají ještě členové Šumavanu spousty práce.
Čekají je koncerty na náměstí v Klatovech, zapojí se do akce Zpívání koled
s Českým rozhlasem a o druhém svátku vánočním zazní opět
v arciděkanském kostele Rybova Česká mše vánoční. Oni
však svou radost ze zpěvu předávají lidem rádi a já jim za všechny posluchače i
hudební obdivovatele děkuji.
Jiřina Rippelová