JUDr. Martin Netolický, Ph.D.

  • SOCDEM
  • Pardubický kraj
  • hejtman
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,81. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

05.03.2022 11:41:00

Nejezděte pomáhat na hranice, je třeba přes ně dostat velké nákladní konvoje

Nejezděte pomáhat na hranice, je třeba přes ně dostat velké nákladní konvoje

Kvůli ruské invazi uprchlo z Ukrajiny podle údajů OSN už více než milion obyvatel a hrozí tak největší uprchlická krize v tomto století. Nadpoloviční většina uprchlíků zamířila do Polska, desetitisíce jsou už ale také v Česku.

 „Jsou to stovky lidí, kteří teď čekají na vyřízení formalit jen v rámci Pardubického kraje. Je to na hraně kapacit,“ uvedl pro Český rozhlas Plus hejtman Martin Netolický (ČSSD). Oceňuje přitom vyhlášení nouzového stavu, který vláda vyhlásila od pátku 4. března. Usnadní prý nákup zdravotnického materiálu a techniky pro ošetřování polytraumat a válečných zranění, které by se jinak musely soutěžit podle zákona o veřejných zakázkách.

Netolický doporučuje lidem, aby nejezdili na ukrajinské hranice pomáhat na vlastní pěst. „Není tam žádné zázemí pro takovou pomoc a opravdu je potřeba tu živelnost dostat do nějakého organizačního rámce,“ zdůrazňuje s tím, že jen tak může být pomoc efektivní a okamžitá.

„Není možné, aby na hranice vyjížděl každý, kdo cokoli sesbíral. To se dělo možná počátkem krize minulý týden, ale teď je to třeba dělat prostřednictvím velkých nákladních konvojů a to nemůže dělat každý. Je třeba kamiony naložit a dostat přes hranice, protože tam je ta pomoc třeba,“ zdůrazňuje.

Ubytování je zajištěné

Pro uprchlíky, kteří přijedou do Čech, je prý v každém krajském městě zřízeno takzvané KACPU, tedy Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Zde se lidé setkají s nejdůležitějšími úřady, aby vyřídili formality například s cizineckou policií. Hasiči pak mají na starost humanitární část, tedy koordinaci dopravy a ubytování.

Toho ovšem využívají jen jednotky lidí, většina má ubytování domluvené. Kraj zároveň pracuje na úpravách některých svých prázdných objektů pro nouzové ubytování. V případě, že bude konflikt trvat déle, ale může dojít i na nabídky pomoci ze strany veřejnosti.

„Je to taková pyramida, že nejprve se zaplní zařízení státu, potom například rekreační zařízení policie nebo hasičů. Následně to s vysokou pravděpodobností budou penziony a ubytovny a teprve pak budou využívání nabídky ze strany soukromníků,“ vysvětluje.

Netolický se zároveň vymezuje vůči populistickým politikům, kteří v minulosti odmítali uprchlíky.

„Tady snad každý vidí, že se jedná o kulturně blízkou zemi, která je v obrovských obtížích, které si nikdo z nás nedovede představit. Bezprostředně po přepadení Ukrajiny Ruskem jsem sice slyšel izolované extremistické názory dokonce i u lidí, u kterých mě to mrzelo, ale ono to ustalo. Agresor je zcela zřejmý a mám pocit, že národ je sjednocený,“ uzavírá.

Jak se kraj připravuje na zajištění školní docházky pro ukrajinské děti? Poslechněte si v záznamu Interview Plus ZDE.

(zdroj: iRozhlas.cz 3. 3. 2022 ZDE)

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama