Netolický doporučuje lidem, aby nejezdili na ukrajinské hranice pomáhat na vlastní pěst. „Není tam žádné zázemí pro takovou pomoc a opravdu je potřeba tu živelnost dostat do nějakého organizačního rámce,“ zdůrazňuje s tím, že jen tak může být pomoc efektivní a okamžitá.
„Není možné, aby na hranice vyjížděl každý, kdo cokoli sesbíral. To se dělo možná počátkem krize minulý týden, ale teď je to třeba dělat prostřednictvím velkých nákladních konvojů a to nemůže dělat každý. Je třeba kamiony naložit a dostat přes hranice, protože tam je ta pomoc třeba,“ zdůrazňuje.
Ubytování je zajištěné
Pro uprchlíky, kteří přijedou do Čech, je prý v každém krajském městě zřízeno takzvané KACPU, tedy Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Zde se lidé setkají s nejdůležitějšími úřady, aby vyřídili formality například s cizineckou policií. Hasiči pak mají na starost humanitární část, tedy koordinaci dopravy a ubytování.
Toho ovšem využívají jen jednotky lidí, většina má ubytování domluvené. Kraj zároveň pracuje na úpravách některých svých prázdných objektů pro nouzové ubytování. V případě, že bude konflikt trvat déle, ale může dojít i na nabídky pomoci ze strany veřejnosti.
„Je to taková pyramida, že nejprve se zaplní zařízení státu, potom například rekreační zařízení policie nebo hasičů. Následně to s vysokou pravděpodobností budou penziony a ubytovny a teprve pak budou využívání nabídky ze strany soukromníků,“ vysvětluje.
Netolický se zároveň vymezuje vůči populistickým politikům, kteří v minulosti odmítali uprchlíky.
„Tady snad každý vidí, že se jedná o kulturně blízkou zemi, která je v obrovských obtížích, které si nikdo z nás nedovede představit. Bezprostředně po přepadení Ukrajiny Ruskem jsem sice slyšel izolované extremistické názory dokonce i u lidí, u kterých mě to mrzelo, ale ono to ustalo. Agresor je zcela zřejmý a mám pocit, že národ je sjednocený,“ uzavírá.
Jak se kraj připravuje na zajištění školní docházky pro ukrajinské děti? Poslechněte si v záznamu Interview Plus ZDE.
(zdroj: iRozhlas.cz 3. 3. 2022 ZDE)