Na hejtmanství jsem jednal s vedením kraje o aktuálních problémech čerpání fondů EU, financování oprav krajských silnic včetně odstraňování povodňových škod, či o krajském zdravotnictví, které trápí stejně jako ostatní kraje, podfinancování nastavené špatnými úhradovými vyhláškami bývalé vlády ODS a TOP 09.
Samozřejmě padlo i téma dokončení D11, kde jsme dohodli společné jednání s ministrem dopravy (proběhne zítra, v rámci schůze asociace krajů). Další zastávkou byl mně dnes Náchod kde jsem se setkal s vedením města, v čele se starostou Janem Birkem - témata, opět zejména dopravní infrastruktura (kličkování mezi kamiony cestou do Polska i zpět je fakt zážitek), došlo i na problém Jaroměře s řešením povodní zničeného mostu. Závažné informace mi Jan Birke předal v otázce církevních restitucí, konkrétně dokumenty k žádostem na Broumovsku, kde byl tento majetek v roce 1946 zkonfiskován na základě Benešových dekretů a neměl by tedy být vydán dotčenému řádu zpět. Na riziko pokusu prolomit restituční hranici 25.února 1948 a útočit na Benešovi dekrety jsme ve Sněmovně upozorňovali často, a koalice ODS, TOP09 a Lidem tyto obavy bagatelizovala. A ejhle, už jsou tady konkrétní žádosti, konkrétního řádu...
Ještě dnes požádám premiéra Jiřího Rusnoka, aby všechny státní instituce, nejen pozemkový úřad, ale i Lesy ČR, Úřad pro majetek státu, či Agentura pro ochranu přírody, na které jsou žádosti o restituce církevních nemovitostí zveřejňovaly průběžně všechny žádosti na webech, aby existovala možnost kontroly ze strany občanů, médií, či měst a obcí. Považuji to za zásadní věc, která ztransparentní proces vydávání nemovitého majetku církvím a chrání při tom zájmy státu. Přeji vedení Královéhradeckého kraje i města Náchoda vše dobré v jejich práci a děkuji za dnešní zajímavý den.