JUDr. Miroslav Antl

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,9. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.01.2015 12:06:08

III. kriminologické dny tentokrát v Hradci Králové

III. kriminologické dny tentokrát v Hradci Králové

Konferenci III. kriminologické dny pořádala Česká kriminologická společnost a Katedra sociální patologie a sociologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové ve dnech 19. 1. a 20. 1. 2015.

Konferenci III. kriminologické dny pořádala Česká kriminologická společnost a Katedra sociální patologie a sociologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové ve dnech 19. 1. a 20. 1. 2015. Konference probíhala pod záštitou senátora Miroslava Antla.

Konference byla slavnostně zahájena 19.1. jednotlivými zdravicemi. První se slova ujal Václav Bělík, vedoucí Katedry sociální patologie a sociologie PdF UHK: „Kriminologické dny se uskutečňují v Hradci Králové poprvé a já přemýšlím, zda organizátoři zvolili toto datum záměrně, či to byla náhoda, protože 19. leden je významné datum pro Českou republiku – v tento den před 46 lety zemřel Jan Palach. Ona symbolika boje proti různým formám zla by mohla být symbolikou této konference. Je nám ctí pořádat tuto konferenci, obzvlášť když se zde se svými příspěvky vystřídá 165 přednášejících. Záštitu nad touto konferencí přijal Miroslav Antl, předseda Ústavně právního výboru Senátu Parlamentu ČR. Organizátoři odvedli velký kus práce; zmínil bych zejména Stanislavu Hoferkovou, Terezu Raškovou, Jana Tomáška a Jana Rozuma – to byli styční důstojníci pořadatelů. Celá konference samozřejmě vyžaduje i určité finanční zabezpečení a na něm se podílela naše katedra společně s pedagogickou fakultou, nadační fond pana senátora Miroslava Antla, přispěl také Královéhradecký kraj, stejně tak město Hradec Králové, Advokátní kancelář Prouza a nakladatelství Wolters Kluwer.“

Dále přítomné pozdravil rektor Univerzity Hradec Králové profesor Josef Hynek, který přítomným sdělil: „Jsem rád, že se III. kriminologické dny konají právě u nás. Bohužel téma zločinu je staré jako lidstvo samo. Témata této konference svědčí o tom, že se různé formy zločinu bohužel stále vyvíjejí. Pan Miroslav Antl zde byl představován jako senátor a předseda Ústavně právního výboru Senátu Parlamentu ČR a já bych ho také rád představil jako našeho kolegu, protože u nás učí, a také jako člena správní rady univerzity.“

Další zdravici přednesl Pavel Vacek – děkan pedagogické fakulty: „Je pro mě ctí, že naše pedagogická fakulta, konkrétně Katedra sociální patologie a sociologie byla pověřena uspořádat kriminologickou konferenci. Vnímám to jako výraz ocenění dlouhodobé práce tohoto pracoviště.“

Ke zdravicím se pochopitelně přidal předseda České kriminologické společnosti Miroslav Scheinost, který mimo jiné řekl: „Velice mě těší, že kriminologie již není popelkou mezi vědami, ale že získává respektované místo. Čeká nás mnoho zajímavých příspěvků a já nepochybuji o tom, že si každý najde to své zajímavé.“

Závěrečné slovo při zdravicích dostal senátor Miroslav Antl: „Těší mne, že se této konference účastní množství odborníků – i ze zahraničí. A proč jsem převzal záštitu nad touto mezinárodní kriminologickou konferencí…? Jsem pětatřicetiletým trestním právníkem – říkám to místo skutečného věku – a z toho 22 let jsem pracoval na prokuratuře, respektive na státním zastupitelství, zejména v rámci dozoru nad vyšetřováním nejzávažnější násilné a mravnostní trestné činnosti, ale i v mezinárodní drogové činnosti, včetně organizovaného zločinu. K této problematice mám velice blízko. Jinak přes 20 let přednáším trestní právo. Tato katedra, tato univerzita je mou mateřskou, a to mne také motivovalo k zaštítění této akce. Jsem zde velmi rád. Opakovaně jsem si přečetl program konference i seznam přednášejících a chci říci, že program je velice pestrý, tematicky a odborností vlastně zaštiťuje celý problém kriminologie, je tady problém kriminality, který je nosný, ale jsou tu i možnosti jejího řešení, kontroly nad kriminalitou, osob zločinných pachatelů, a dále viktimologie, tedy obětí trestných činů - od těch nejmenších až po seniory. Nechybí zde kriminalita mládeže, drogový zločin, extrémismus a další témata…  A samozřejmě, jsou tu i otázky z prevence, penologie a jiná. Osobně vítám i problematiku kyberzločinu – již nejméně pět let v rámci Senátu Parlamentu České republiky pořádám konference s touto problematikou a věnujeme se ohrožení dětí na internetu. Proto jsem dlouholetým čestným předsedou Poradního sboru Národního centra bezpečnějšího internetu. Dovolím si dát námět panu předsedovi České kriminologické společnosti Miroslavu Scheinostovi na dnešní schůzi ČKS. Nabízím Vám tímto možnost uspořádat další či jiný ročník kriminologických dnů v historických a velice krásných prostorech Senátu Parlamentu České republiky. Vážení účastníci a přednášející, jsem rád, že se tu s vámi všemi mohu potkat“.

Poté již konference reflektovala níže uvedená témata:

·      Děti a mládež v kriminologické perspektivě

·      Viktimologie a strach ze zločinu I.

·      Aktuální problémy trestního práva a trestní politiky

·      Vězeňství a resocializace I.

·      Závažné formy kriminality

·      Komplexní hodnocení kriminality mládeže v rámci regionů:                  Problémy a praxe (diskusní panel)

·      Viktimologie a strach ze zločinu II.

·      Delikvence mládeže a prevence kriminality I.

·      Vězeňství a resocializace II.

·      Činnost probační a mediační služby ČR v oblasti kriminality mládeže

·      Forenzní psychologie

·      Drogy a kriminalita

·      Delikvence mládeže a prevence kriminality II.

·      Role Policie ČR v systému kontroly kriminality

·      (Pře)výchova pachatelů v Čechách: Možnosti a limity systému postpenitenciární péče (diskusní panel)

V mezičase proběhla od 15 hodin tisková konference za účasti Václava Bělíka, vedoucího Katedry sociální patologie a sociologie PdF UHK, Miroslava Scheinosta, předsedy České kriminologické společnosti a Miroslava Antla, předsedy ÚPV Senátu Parlamentu ČR. Všichni tři takřka hodinu odpovídali zejména na otázky redaktora ČTK a také Martina Fletchera za Orlický net. Tady je pro ukázku výběr z nich:

Otázka Orlický Net: „Pane Bělíku, jak složité je na katedře zorganizovat tuto akci, kolik hodin úsilí Vás organizace stojí a kolik lidí je do ní zapojeno?

Odpověď: Václav Bělík : „ Na začátku jsme si nedovedli představit, jak náročné bude zorganizování takovéto akce, i když již máme zkušenosti s pořádáním jiných, neméně zajímavých a důležitých akcí. Hodiny příprav jde asi těžko vyčíslit, ale jsou to stovky hodin práce od té doby, co se zhruba před rokem rozhodlo, že tato akce bude u nás.“

Otázka Orlický Net: Pane Scheinoste, kolik členů, má vaše kriminologická společnost a co chystáte s Českou kriminologickou společností do budoucnosti?

Odpověď: Miroslav Scheinost: „ Dnes 19.1. máme odpoledne výroční členskou schůzi, kde bude náš tajemník oznamovat, že máme 168 členů společnosti. Pokud jde o výhledy do budoucnosti, podporujeme iniciativy členů k pořádání odborných akcí. Pokud kterýkoliv člen přijde s myšlenkou uspořádat odborný seminář či konferenci ke konkrétnímu problému, který považujeme za vážný, nebo za kriminologický , tak tomu hrozně rádi dáme ve výboru podporu organizační a ve skromné míře i finanční. Smysl naší společnosti je podporovat zájem o kriminologii. Pan senátor Miroslav Antl mě velmi příjemně zaskočil výbornou možností uspořádat Kriminologické dny v  Senátu Parlamentu České republiky, tak vysoko jsme nemysleli, ale moc si této myšlenky vážíme.“

Otázka Orlický Net: Pane senátore, souhlasíte s názorem ministerstva spravedlnosti, že Státní zastupitelství je součástí moci výkonné a že odpovědnost za provádění trestní politiky má ministr nikoliv nejvyšší státní zástupce?

Odpověď: Miroslav Antl: „ Tady je potřeba říci, že státní zástupce je mimo jiné zásadním garantem přípravného řízení trestního, to znamená, že odpovídá i za práci Policie, pokud jde tedy o tvorbu spisů, o kvalitní průběh vyšetřování. Státní zástupce je tedy ten, který zodpovídá za výsledky přípravného řízení a poté jako veřejný žalobce musí být aktivní tak, aby společnou práci završil úspěšným odsouzením vinného člověka. Takže se mi samozřejmě vůbec nelíbí snahy současné ministryně spravedlnosti Válkové, aby státní zástupci patřili pod ministry spravedlnosti coby poslušní úředníci.  Tak to prostě být nesmí. Ostatně takhle to není nikde v Evropě, ani na východě od nás…“

Velice zajímavá a přínosná konference probíhala podle programu – a vlastně jediným jeho narušením byla neúčast ministryně spravedlnosti Prof. Válkové na úterním dopoledním bloku, který ona původně slíbila řídit.

V rámci společenského večera pokřtil senátor JUDr. Miroslav Antl novou obsáhlou vědeckou publikaci KRIMINOLOGIE, a to za účasti jejího vedoucího autora, předsedy České kriminologické společnosti Miroslava Scheinosta – a samozřejmě i všech účastníků mezinárodní konference.

Velký dík za tuto zdařilou akci patří jejím hlavním organizátorům a hostitelům, tj. zejména doktorkám Stanislavě Hoferkové a Tereze Raszkové, jakož i šéfovi katedry doktoru Bělíkovi – a rovněž i studentům PdF UHK…!

Ještě je třeba dodat, že na základě této osobní zkušenosti z kriminologické konference se rozhodli členové Katedry Sociální patologie a sociologie PdF UHK PhDr. Václav Bělík a JUDr. Miroslav Antl společně s Mgr. Klárou Neumannovou vstoupit do České kriminologické společnosti – a připojili se tak ke stávajícím členkám ČKS a kolegyním z katedry Stanislavě Hoferkové a Tereze Raszkové…

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama