čestné prohlášení
Dobrý den, vážený pane doktore, budu tak smělá a zeptám se vás mimo váš mandát. Je čestné prohlášení právně závazné a vymahatelné? Děkuji, Tiblochová
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
08.09.2017 16:56:22 - JUDr. Miroslav Antl
Čestné prohlášení před správním orgánem bylo vždy považováno za náhradu za listinný důkaz, který osvědčuje určité skutečnosti, ale nemůže například nahradit znalecký posudek. Proto je také (od roku 1948) nepravdivé čestné prohlášení sankcionováno. Od 01. 07. 2017 vstoupily v účinnost dva zcela nové přestupkové zákony, a to zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, a zákon č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích. Podle § 2 odst. 2 písm. a) zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích se fyzická osoba se dopustí přestupku proti pořádku ve státní správě vyskytující se na více úsecích státní správy tím, že „úmyslně uvede nesprávný nebo neúplný údaj správnímu orgánu anebo mu požadovaný údaj zatají nebo uvede nesprávný anebo neúplný údaj v čestném prohlášení u správního orgánu.“. Podle odst. 4 téhož ustanovení lze za tento přestupek uložit pokutu až do 20 000 Kč. Pro úplnost dodávám, že u tohoto přestupku je promlčecí doba jeden rok. Snad tato odpověď postačuje…Zdravím Vás, paní Tiblochová.