15.09.2011 17:36:00
Hygienické normy VV
Chce se mi napsat, že v posledních dnech mnohokráte hrdě publikovaný záměr Věcí veřejných vytvořit pro „nepřizpůsobivé“ jakési hygienické normy, na základě kterých by se redukoval počet lidí v bytě, mi připomíná ono „okénko k vracení poslaneckých náh
Za současné bytové situace obecně, a v ghettech zvlášť, se takový záměr nutně jeví jako hloupost. Jistě, není žádný problém určit, že např. v bytě o rozměrech 1+1 mohou bydlet maximálně 3 lidé. Nebo čtyři, nebo jen dva? Ale jak bude toto zjištění prosazováno v praxi? Jaký bude postih těch, kteří by stanovený maximální počet osob v bytě překročili? Co když se manželům v bytě 1+1 narodí, pánbůh požehnej, čtyřčata? Mohou do bytu přinést jen dvě nebo tři děti? Zakročí pronajímatel nebo dokonce policie? Jak? Budou „přebývající“ z bytu vyvlečeni? Nebo dokonce dostane nájemce, v jehož bytě dochází k překročení „hygienické normy“, výpověď? Jak se strážce normy zachová, pokud „přebývající“ prohlásí, že je pouhou návštěvou a v bytě nájemce trvale nebydlí (délku trvání návštěvy naše právo neurčuje!)?
A jak často se kontroly v bytech nájemců budou konat? Je třeba v této i jiných „šluknovských“ souvislostech připomenout, že nelze stanovit jen jakési “proticikánské“ zákony. Zákony musí platit pro všechny. Zavedeme pravidelné kontroly v bytech všech nájemců? Jestli náhodou nepřekračují? Před několika lety jsem se setkal s nájemní smlouvou, kterou nájemcům bytů v Italské ulici v Praze předložil nový „pan domácí“, ve které si vyhradil (hodlal vyhradit!) „právo kontroly ubytovaných ve 22.30 hod“. Netušil jsem, že se s takovým nápadem setkám na „legislativní“ úrovni….
Jen na okraj se ptám, jestli si náhodou nepleteme počet přihlášených k trvalému pobytu v bytě (kteří tam ovšem vůbec bydlet nemusí) s počtem skutečně bydlících, kteří tam přihlášeni k trvalému pobytu být nemusí. Na Ostravsku je přihlášeno v bytech velké množství Romů ze Slovenska, protože u nás vyplácíme vetší sociální příspěvky. Tito lidé byty nepřetěžují, bydlí jinde. Ať to bude tak nebo tak, v každém případě je zřejmé, že k uklidnění poměrů v ghettech takové nápady určitě velice přispějí, že?
Abychom byli spravedliví: nejde o nějaké osamělé snažení. V novele občanského zákoníku (prosazené poslanci vládní koalice), který nabude účinnosti od 1.11. 2011, je v § 689 uvedeno, že „Pronajímatel má právo požadovat, aby v bytě žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny osoby mohly řádně užívat byt a žít v hygienicky vyhovujících podmínkách“. Jistě žádaný cíl. Ale jaký je počet osob přiměřený velikosti bytu, se zákonodárce sdělit neobtěžoval, ani co to jsou hygienicky vyhovující podmínky. V praxi to však není nikterak na závadu: jde o nesmyslný výkřik, který žádné praktické důsledky mít nemůže. Pronajímatel totiž „může požadovat“, ale to je také vše. Žádnou jinou pravomoc v této souvislosti nemá, a vesele si může požadovat cokoliv.
Ke škodě vážnosti a obecné akceptace našeho právního řádu, ovšem….
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout