Zatímco ještě minulý rok to vypadalo, že program mléko do škol se změní k horšímu – podpora měla jít především na mléčné výrobky, které dětem moc nechutnají - nový návrh, který byl dnes odhlasován Evropským parlamentem, je rozumným kompromisem.
Původně Evropská komise navrhovala zúžit okruh podporovaných mléčných výrobků na konzumní neochucené mléko a mléčné výrobky, výsledná dohoda umožňuje ponechat v programu ochucené mléčné výrobky. Přitom právě dle zkušenosti ČR představují ochucené výrobky například v kategorii jogurtů 80 % jejich prodeje a odběr ochuceného mléka a dalších mléčných produktů osminásobně převyšoval spotřebu mléka neochuceného.
Europoslanec Polčák chápe snahy finančně podporovat jen velmi zdravé výrobky pro děti, zároveň však varuje před ambicí skokově změnit stravovací návyky dětí. „Údaje z 90. let ukazují, že děti, které měly na svačinu k dispozici pouze neochucené mléko, v krátké době ještě více snížily jeho spotřebu, a mléko v některých případech přestaly i pít. Bylo by proto naivní očekávat, že ze slazených limonád či cukrovinek děti ihned přejdou na výrobky z neochuceného mléka,“ uvádí Stanislav Polčák, který působí ve výboru pro zemědělství.
Novinkou v programu je pravidlo, že v případech ochucených mléčných výrobků se bude podpora vyplácet pouze pro mléčnou složku, jejíž podíl současně musí činit minimálně 75 - 90 % hmotnosti výrobku, v závislosti na kategorii výrobku. „U některých stávajících mléčných výrobků to bude znamenat nutnost navýšit podíl mléčné složky, aby mohly být do programu nadále zahrnovány. Toto zpřísnění začne platit až od školního roku 2017/18, a výrobci tak mají k dispozici dostatek času na to, aby své výrobní postupy upravili,“ podotýká Stanislav Polčák, podle kterého změna má zkvalitnit mléčné výrobky a je v zájmu zdraví dětí.
Otevřena zůstane možnost, aby se z programu dotovaly i mléčné výrovky obsahující omezené množství přidaného cukru, soli nebo tuku. Rozhodnutí bude v rukou každého členského státu a zařazení výrobku do programu se bude odvíjet od povolení příslušných vnitrostátních orgánů odpovědných za zdraví a výživu. „Je důležité, že tento postup bude pod kontrolou odpovědných orgánů členských států - v případě ČR ministerstva zdravotnictví, jež by měly být zárukou ochrany zdraví dětí,“ uzavírá poslanec Polčák.