Poslanec Stanislav Polčák (STAN), který se v hlasování o této předloze zdržel, vyjadřuje o její smysluplnosti závažné pochybnosti.
„Humbuk kolem reverse chargé pokládám za další příklad vrtění psem. Za velký počin premiér Babiš vydává nástroj, jehož celkový přínos v podmínkách České republiky bude přinejmenším sporný. Navíc není vůbec jasné, že v České republice bude možné toto opatření uplatnit,“ vysvětluje Polčák.
„V červnu 2022 by měl také naběhnout nový systém DPH. Ptám se, kde je ta potřebná právní jistota, po které občané a podnikatelé volají? Položila si vláda otázku, zda se vůbec vyplatí provádět pro tak krátké období (bude nezbytné provést změny národní legislativy) tak velké změny, kterým se budou muset podnikatelé pracně přizpůsobovat?“ doplňuje Stanislav Polčák.
„Tahy pana premiéra jsou možná mediálně atraktivní, lepší podmínky pro ekonomiku ale rozhodně nevytvářejí. Reverse charge je toho jen dalším příkladem. Pokládám za nutné, abychom na národní úrovni nejprve vedli důkladnou debatu ohledně smysluplnosti využití tohoto nového nástroje, který by mohl udělat víc škody než užitku, pokud vůbec bude v podmínkách České republiky použitelný. V lednu se chystám uspořádat kulatý stůl za přítomnosti zástupců Hospodářské komory a dalších relevantních partnerů, kteří musí mít příležitost se k takto zásadní změně vyjádřit,“ uzavírá Věra Kovářová (STAN), členka rozpočtového výboru.