JUDr. Vojtěch Filip

  • KSČM
  • Jihočeský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,54. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12.08.2010 9:33:57

Tato vláda si naši důvěru nezaslouží

Tato vláda si naši důvěru nezaslouží

Tisková konference k programovému prohlášení vlády.

Tiskové konference KSČM dne 10. srpna 2010 se zúčastnili Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM, a  Pavel Kováčik, předseda Poslaneckého klubu KSČM. Tématem TK bylo programové prohlášení vlády.

Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM
Výkonný výbor naší strany posoudil v pátek programové prohlášení vlády a dnes zasedal poslanecký klub. Po analýze jak koaliční smlouvy tak programového prohlášení jsme dospěli k závěru, že klub KSČM důvěru vládě nevysloví.

A to ze dvou důvodů.

Za prvé program vlády ČR není programem, který by řešil ekonomickou, finanční, ale i společenskou krizi v ČR. Naopak ten program znamená, že společenská a zejména ekonomická krize se bude prohlubovat.

Za druhé problém je i v zahraničně politickém zaměření vlády, je dezorientována, neví, jestli má pokračovat v integračních snahách v EU, nebo vytvářet jiná uskupení. Jednotlivá slova programového prohlášení nekorespondují se skutečnými kroky vlády.

Pokud jde o to, jakým způsobem se klub KSČM vypořádá s jednotlivými návrhy, které jsou v programovém prohlášení, podotýkám, že jsme provedli podrobnou analýzu a kromě obecného zhodnocení jednotliví stínoví ministři KSČM za své resorty řeknou stanoviska k prohlášení i návrhy KSČM k jejich řešení.


Pavel Kováčik, předseda Poslaneckého klubu KSČM
Já jen doplním, že navzdory tomu, že zlí jazykové tvrdí, že poslanci a poslankyně by spíše měli pomáhat na odstraňování následků povodní, což si já myslím také, je ovšem projednávání programového prohlášení vlády velmi důležitým aktem a nevyhneme se mu.

Naši poslanci - členové KSČM proto jako opoziční poslanci okomentují příslušné kapitoly programového prohlášení vlády, odůvodní před veřejností naše přístupy a myslím si, že v této situaci bránit kterémukoli poslanci ve vystoupení by bylo velmi krátkozraké. Ano, nebudeme zdržovat nad míru, nebudeme prázdně tlachat a žvanit. Budeme navrhovat konkrétní opatření a budeme říkat, konkrétně, co kritizujeme.

Pokud se týká pomoci při povodních, poslanci za KSČM se rozhodli pomoci finančně, prostřednictvím výzvy, kterou učinilo krajské vedení KSČM v Liberci, ale i prostřednictvím dalších kanálů, které jsou vyhlašovány v médiích.


DISKUSE

Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM
Jsem přesvědčen, že jde jen o to, jestli má vláda vůbec vůli pokračovat na tom řešení vzhledem k tomu, že v sobotu selhala a krizovou situaci řešil krajský management. Vyjádření pana ministra Vondry bylo víc než trapné, když říkal, že vrtulníky nemohly vzlétat kvůli počasí - buď nemůže létat žádný nebo všechny! Znamená to, že záchranný sbor libereckého kraje byl schopen vrtulník nasadit a armáda ne? To svědčí o neprofesionalitě vedení ministerstva obrany. Pokud jde o řešení, myslím, že po rozhodnutí vlády z pondělka už není potřeba, aby dále jednala, neboť konkrétní složky záchranného systému mohou fungovat samy.

Pavel Kováčik, předseda Poslaneckého klubu KSČM
My jsme samozřejmě připraveni projednávat tuto problematiku. V Poslaneckém klubu padaly i názory, že by se mělo nejprve jednat o povodních a teprve potom o programovém prohlášení vlády a důvěře vládě. Ale nakonec převážil názor, že je možné jednat s věcným výsledkem lépe až budou sečteny škody, až bude jasné, co je třeba projednat, kolik je třeba uvolnit prostředků, jakým způsobem se prostředky budou shánět. Nemyslím, že pouze dalším ořezáváním výdajů jednotlivých kapitol je možné nashromáždit dostatek prostředků. Někteří z nás jsme přesvědčeni, že bude třeba sáhnout k povodňovým dluhopisům, tak jako při posledních povodních. Jsme připraveni, ať to bude kdykoli, se na schůzi sněmovny sejít a na konkrétních opatřeních se domluvit.

Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM
Včerejší vystoupení pana ministra vnitra bylo víc než nešťastné ze dvou důvodů. Za prvé řízení Hasičského záchranného sboru opravdu není v řízení televizního štábu, a za druhé, chce-li, aby byla jakási povodňová daň, ptám se, jestli bude požární daň, daň za vichřici apod. A pokud jde o daň, nestaví se v pevné částce, ale v procentu. Takže pokud by mělo něco takového fungovat, nechť je to např. půl procenta, když je průměrná mzda kolem 20 tisíc korun, tak se na tu stovku dostaneme, ti, kteří mají sto tisíc, budou platit víc. Ale určitě nechceme podporu v jedné částce, ale v procentní.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama