09.07.2015 8:54:22
Řádové sestry jednaly s vedením kraje o vybudování hospice
Léčebnu pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou v kombinaci s hospicem chce vybudovat v Karlovarském kraji řád Milosrdných sester svatého Kříže. Celkem by šlo až o 50 lůžek.
Hejtman Martin Havel zdůraznil, že v kraji nejvíce chybí hospic. „Je to pro nás jedno z klíčových témat, které musíme řešit v co nejkratší době. Pro důstojné dožití posledních chvil by si lidé zasloužili zařízení se speciální péčí,“ uvedl.
Náměstek hejtmana Jakub Pánik sestrám vysvětlil, že prioritu má právě hospicová péče, ostatní zdravotní a sociální služby jsou dostatečně pokryté a pro obyvatele kraje vcelku dobře dostupné. Zmínil, že kraj připravuje v horizontu roku a čtvrt rozšíření svého Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče v Nejdku (REHOS). Vzniknout zde má nový hospicový pavilon s 24 paliativními lůžky (nyní jich REHOS provozuje 12).
„Na Karlovarsku máme hospicová lůžka v Nejdku. Chebsko by tedy kvůli rozložení péče v Karlovarském kraji vycházelo pro působení řádu milosrdných sester nejlogičtěji. Pomůžeme při hledání vhodných pozemků, při jednání s úřady. Máme dobré vztahy s městy, oslovíme je s výzvou, zda jsou schopna a ochotna nabídnout pozemky k investičnímu záměru řádu,“ slíbil Jakub Pánik.
Představitelé kraje nabídli pomoc při jednání se zdravotními pojišťovnami a poukázali i na volné objekty k využití v rámci nepotřebného krajského majetku. „Podle nás by v kraji mohlo být 40 až 50 paliativních lůžek. Otázkou je, zda se to podaří prosadit při jednání s pojišťovnami. Měli bychom se o to pokusit,“ dodal hejtman.
Zástupci řádu chtějí s konkrétním návrhem přijít do letošního října. Po konzultaci vedení kraje s městy si pak nechají poradit, kde by bylo nejvhodnější léčebnu vybudovat. „Neradi bychom s tím dlouho otáleli. Potřebovali bychom pozemek o rozloze jednoho hektaru. Rakouské sestry, které mají silnější zázemí, nám chtějí s realizací záměru pomoci,“ řekla sestra Miroslava.
Řád Milosrdných sester svatého Kříže působil v regionu, hlavně v Chebu, do roku 1950, než byl vyhnán. Vlastnil nyní zdevastovaný chebský klášter. V 90. letech řád dostal klášter v restituci, ale už nebyl schopen zajistit jeho provoz a nemovitost prodal. Teď se vrací s menším projektem. „Chtěli bychom se vrátit zpět, posílit zde naši pozici a v rámci našeho poslání otevřít domov pro postižené Alzheimerovou chorobou,“ shrnula sestra Miroslava. Za stěžejní řádové sestry považují, aby tento plán byl v souladu s požadavky kraje.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout