Krajský soud v Brně 9.
března zrušil nepříznivé rozhodnutí předsedy ÚOHS Petra Rafaje a věc vrátil k
dalšímu řízení.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení až v dubnu 2013 a v prosinci téhož roku rozhodl o udělení pokuty 1 milion korun. Svůj verdikt opřel mimo jiné o názor, že zkrácením lhůty silničáři podstatně ovlivnili výběr nejvhodnější nabídky, protože při dodržení pětileté lhůty mohl být okruh uchazečů o zakázku širší a dalo se tedy dosáhnout i nižší nabídkové ceny.
Silničáři administrativní chybu přiznali. Argumentovali ale tím, že do soutěže se přihlásil standardní počet dvanácti firem a žádná si na diskriminaci nestěžovala. Krajský soud v Brně se přiklonil na jejich stranu, když konstatoval, že nestačí pouhá hypotéza ÚOHS o „určitě existujících“ dodavatelích, které zkrácená tříletá lhůta odradila.
„Nyní se dá očekávat úplné zrušení rozhodnutí o pokutě, protože podle platné novely zákona o veřejných zakázkách už odpovědnost zadavatele zakázky za správní delikt zanikla. V tom případě by silničáři měli vymáhat i úroky z vráceného milionu,“ uvedl náměstek hejtmana Jakub Pánik.
V podobném případu už totiž sám předseda ÚOHS Petr Rafaj v prosinci 2015 anuloval původní pokutu 600 tisíc korun (později sníženou na 200 tisíc korun) pro Krajskou správu a údržbu silnic Karlovarského kraje v kauze rekonstrukce mostu v Chebu. I v tomto výběrovém řízení silničáři v roce 2007 nedopatřením zkrátili lhůtu pro uvádění referenčních staveb. V roce 2015 ale došlo k novelizaci zákona o zadávání veřejných zakázek. Podle nové úpravy nemůže být zadavatel zakázky za správní delikt postihován, jestliže s ním ÚOHS nezahájil řízení do pěti let (dřívější promlčecí doba byla delší – desetiletá). Předseda ÚOHS zrušil verdikt v případu rekonstrukce mostu v Chebu na základě toho, že smlouvu silničáři podepsali s vítěznou firmou v červnu 2007, ale ÚOHS zahájil správní řízení až šest let poté v dubnu 2013.