O anulování smlouvy rozhodla jasná většina 378 europoslanců. Proti tomuto kroku se jich postavilo jen 196 a dalších 31 se hlasování zdrželo. Zrušení dohody podpořili nejen sociální demokraté, liberálové, zelení a komunisté, nýbrž také část nejvlivnější parlamentní frakce, evropských lidovců.
Proti byli zejména němečtí a rakouští lidovci. Český lidovec Jan Březina (KDU-ČSL) byl mezi zastánci dohody: „Neřeší sice otázku veřejné kontroly a dohledu nad nakládáním s poskytnutými bankovními údaji a chybí v ní úprava soudní ochrany bankovních údajů, ale jako celek představuje účinný nástroj pro boj s terorismem.“
Poslance rozzlobilo, že dohoda byla uzavřena jen den předtím, než vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, která jim dává silnější slovo v zahraniční politice. Podráždil je i fakt, že text dostali k hlasování 26. ledna, pouhých pět dní předtím, než smlouva vstoupila v platnost.
Kvůli udržení dohody volala do Bruselu i šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Evropská komise včera oznámila, že se bude snažit vyjednat novou dohodu.
- Měla platit devět měsíců
- Dohoda, platná na devět měsíců, dávala Američanům právo přebírat a hromadit záznamy o bankovních převodech evropských občanů.
- Ty registruje mezinárodní bankovní síť SWIFT.
- Do podzimu má být dojednána dlouhodobá smlouva o předávání evropských dat do USA.