19.10.2010 20:26:00
Vzkříšení zašlé slávy českého špekáčku
Logo EU bude od nynějška zárukou kvalitního složení a lahodné chuti a vůně.
Březina upozorňuje, že když si doteď člověk přihodil do nákupního košíku výrobek nazvaný špekáček, kupoval vlastně zajíce v pytli. "Máme sice vyhlášku ministerstva zemědělství upravující požadavky kvality na špekáčky, ta ale neplatí pro dovozce z EU. Ti těží ze zásady volného pohybu zboží, kterému členský stát nesmí svými vnitřními předpisy bránit", upozorňuje Březina a podotýká, že kdokoli tak může dodávat na náš trh špekáčky vyrobené např. v Polsku nebo Německu, které nesplňují minimální požadavky kvality, a naše kontrolní orgány je nemohou postihovat a třeba nařídit jejich stažení z trhu. "Jediný požadavek kladený na dovážené špekáčky byla jejich zdravotní nezávadnost. To jediné pravidla EU umožňují", uvádí k tomu Březina. Jiným problémem bylo, že domácí výrobci mohli vyhlášku o kvalitě špekáčků obcházet tím, že svůj výrobek nazvali vuřt, buřt nebo opékáček. To bude patrně možné i nadále. Podle Březiny to však nepředstavuje pro spotřebitele až takovou hrozbu, neboť se sice jedná o vzhledově totožné výrobky, ale zřetelně jinak označené.
Březina připomíná, že cesta špekáčků k evropské ochraně byla zdlouhavá a komplikovaná. Vzhledem k tomu, že tradice výroby špekáčků je spojena s bývalým Československem, logicky se v případě snahy o získání evropské ochrany nabízel společný postup obou zemí. Ten se však zprvu nekonal. "Slováci v roce 2007 rozjeli sóloakci, když o registraci špekáčků, loveckého salámu dalších uzenin v Bruselu zažádali samostatně, bez nás. Po naléhání nakonec svou žádost stáhli a souhlasili s předložením společné žádosti, k čemuž došlo v roce 2008", připomíná peripetie celé kauzy Březina, který se slovenskému postupu v Bruselu důrazně postavil.
Pověstné čertovo kopýtko samostatné slovenské žádosti bylo podle Březiny skryto v tom, že vzhledem k zastaralosti výrobních provozů a technologického vybavení by se v případě schválení slovenské žádosti musela vyšší česká kvalita přizpůsobit nižší slovenské, takže zejména čeští spotřebitelé by na tom tratili.
Nakonec se však podařilo se Slováky najít společnou řeč a dneškem také společné úsilí dotáhnout do konce. "Český i slovenský spotřebitel jistě ocení, že laťka kvality bude pro výrobce uzenin nastavena poměrně vysoko. Špekáček opatřený logem EU totiž bude muset obsahovat min. 56% hovězího a vepřového masa a naopak se bude muset obejít bez rozemletých kostí se zbytky masa (tzv. separátu), mouky, masokostní moučky nebo sóji. Také lze očekávat, že Evropská komise bude v zájmu uchování prestiže loga EU vyvíjet tlak na důsledné provádění kontrol, takže skončí dosavadní praxe, kdy i domácí výrobci vesele porušovali národní vyhlášku o požadavcích kvality, aniž by za to byli jakkoli postiženi", uzavírá Březina.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout