Pietní akt se konal již po čtyřiašedesáté na Národním hřbitově Terezín. Akce se účastnilo asi tisíc lidí, kteří si přišli připomenout oběti, jež prošly terezínským ghettem, policejní věznicí pražského gestapa v Malé pevnosti či koncentračním táborem v Litoměřicích.
Premiér Jan Fischer v Terezíně zmínil vzrůstající nebezpečí Dělnické strany a neonacismu. "Velmi mě proto zklamaly výsledky studentských voleb, kdy řada hlasů byla odevzdána pohrobkům Dělnické strany. V Evropě se nám hodnotový prostor vyprazdňuje a věnujeme se především takzvané reálné politice. A to je prostor pro ty, kteří přicházejí s jinými hodnotami, jež tu mít nechceme, jsou proti svobodě, proti demokracii. Jsou jednoduché, často primitivní, ale je na ně slyšet," uvedl předseda vlády.
Současný neonacismus, násilí a politický extremismus byl tématem projevů i mnoha dalších hostů. Hovořil o něm například předseda Senátu Přemysl Sobotka, ředitel Památníku Terezín Jan Munk či předsedkyně Ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková.
Součástí vzpomínkového aktu byla také křesťanská a židovská modlitba. Program tryzny byl zakončen sborem z 3. dějství opery G. Verdiho Nabucco v podání Děčínského pěveckého sboru.
Terezínská tryzna je pietní akt konaný na bývalém popravišti věznice Malá pevnost, která je součástí tehdejšího ghetta v Terezíně. Mezi roky 1941 až 1945 ghettem prošlo 155 tisíc Židů. Pouhých 38 tisíc bylo osvobozeno. V Malé pevnosti bylo během války vězněno 32 tisíc lidí. Více než dva a půl tisíce zahynulo zde, další v jiných koncentračních táborech.