„Děkuji zaměstnancům pošty za to, jak zvládli zajistit poštovní služby během krize. Ujišťuji, že žádné masivní propouštění pošta nechystá. Přesto je nutné pokračovat v restrukturalizaci podniku,“ vysvětlil Hamáček s tím, že nutná restrukturalizace se dotkne maximálně několika set doručovatelů. Ministr vnitra upozornil, že počty 2300 propuštěných pošťáků, které se v minulých dnech objevily v médiích, jsou nepřesné. Reálně se dle České pošty uvažuje o čísle 1500. V tom je započítáno 200 odchodů do důchodu, 200 administrativních pracovníků a 400 nepoštovních zaměstnanců. Ze 700 poštovních doručovatelů, kterých se restrukturalizace v jarních měsících příštího roku má týkat, dostane navíc 400 nabídku na přechod do segmentu balíkoven, který na rozdíl od listovních zásilek roste. Propouštění se nebude týkat samoživitelek ani dalších zaměstnanců, pro které by to znamenalo sociální otřes. Pošta se bude podílet i na přípravě rekvalifikačních programů.
„Nejcennější, co pošta má, jsou lidé. Těch je dnes 27 tisíc. Budu chtít, aby vláda poště kompenzovala 750 milionů, které pošta musela vynaložit navíc kvůli covidu-19. Úsporu chceme použít na zvýšení platů pošťáků o 5 %,“ doplnil ministr vnitra.
Mzdy managementu
Pošta současně sníží platy managementu podniku o 5 % a tyto úspory využije k navýšení mezd řadových zaměstnanců. Přestože v minulém roce došlo k plošnému nárůstu platů pošťáků o 5 % a rok předtím o 10 %, mzdy jsou stále pod celostátním průměrem.
„Mám zadání dostat poštu z ekonomických obtíží. Plánovanou ztrátu jsme nepřekročili, covid-19 ale situaci zkomplikoval. Pokud musíme přistoupit ke snižování počtu zaměstnanců, snažíme se maximálně využívat přirozené fluktuace a odchodů,“ řekl Roman Knap, podle kterého se počet zaměstnanců za poslední dva roky přirozenými odchody a zastavením náborů snížil cca o 2000.