Jan Krkoška, MBA

  • Krnov
  • městský radní
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,66. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

01.08.2023 13:09:00

V oblasti snižování dopadů klimatických změn se stáváme lídrem

V oblasti snižování dopadů klimatických změn se stáváme lídrem

Soutěž Adapterra Awards hledá nejlepší příklady adaptací na změnu klimatu. Letos do celostátního finále postupují dva projekty z Moravskoslezského kraje.

 Kromě odborníků bude v jedné kategorii rozhodovat také veřejnost, lidé mohou do poloviny října posílat hlasy do Ceny sympatie. Letos bude také uděleno speciální ocenění Cena Moravskoslezského kraje pro nejlepší projekt z regionu. Do letošního pátého ročníku se přihlásilo 115 projektů, což je nejvíce v historii soutěže. Do finále letos postoupilo 21 projektů, dva z nich se nachází v Moravskoslezském kraji, který je partnerem soutěže.

„Mám radost, že se letos do soutěže Adapterra Awards přihlásilo z našeho regionu rekordních 27 projektů, jsme v tomto ohledu nejaktivnější kraj v republice. Je to hlavně díky krajskému projektu LIFE COALA, který je zaměřený právě na změnu klimatu. Jeho prostřednictvím děláme všechno pro to, aby adaptačních projektů v našem kraji přibývalo a stále se zvyšovalo povědomí o potřebě na změnu klimatu reagovat. Moravskoslezský kraj se dostává na špici mezi regiony, které velmi aktivně řeší klimatickou změnu, stáváme se tak lídrem v oblasti snižování dopadů klimatických změn. Děkuji proto nejen finalistům, ale všem, kteří se do soutěže Adapterra Awards zapojili,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a představil dva finalisty z regionu.

Odbornou porotu nejvíce zaujaly Rekonstrukce Domu s pečovatelskou službou Harmonie v Ostravě-Porubě a projekt Přírodě blízkého udržitelného zemědělství v Lukavci u Bílovce.

„Z letošních postupujících 21 finalistů je letos nejvíce, tedy dvanáct, těch krajinných. Tyto adaptace pomáhají udržet úrodnou a vlahou půdu, představují přírodě blízké způsoby protipovodňových a protierozních opatření nebo obnovu mokřadů a tůní. Dále postoupily čtyři budovy, čtyři veřejná prostranství, a dokonce jedna společnost se svým výrobním postupem,“ shrnuje letošní ročník koordinátorka soutěže Andrea Křivánková.

Lidé mohou o Ceně sympatie hlasovat do poloviny října na stránkách soutěže Adapterra Awards (ZDE). Vítězné projekty budou oceněny na slavnostním vyhlášení spojeným s konferencí 1. listopadu 2023 v Praze.

Adapterra Awards
Soutěž organizuje Nadace Partnerství ve spolupráci s odborným garantem Integra Consulting. Záštitu letošnímu ročníku udělil Ministr životního prostředí a místopředsedkyně Senátu. Obce, kraje, jednotlivci i organizace do ní přihlašují stavby, krajinné úpravy a inovace, které pomáhají postupně připravovat českou krajinu a města na změnu klimatu. Nejčastěji tak zvyšují odolnost vůči vlnám veder, suchu nebo dalším extrémním klimatickým jevům jako jsou vichřice či povodně. Adaptace soutěží o pět hlavních cen. Čtyři v kategoriích: Zastavěná území, Náš domov, Volná krajina, Pracovní prostředí, vybírá porota složená z předních českých odborníků na adaptace. Cenu sympatie uděluje veřejnost v hlasování.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama