Ano,děkuji za odpověď.Je hezké,že se jedná o podpoře chovům dojnic a prasnic,ALE než se k něčemu dostanou,může se stát,že podporovat nebude už koho!
Politici "jaksi"zapomněli,že krávy nebo prasata tu jsou NEJEN na maso nebo mléko(i když jejich jména se také využívají :-)))..hlavně zapomínají,že od nich potřebujeme i "smradlavé zlato"Čím chtějí zůrodňovat půdu,aby se zabránilo erozi,zvýšila se nasákavost půdy pro déšť,zvýšila se kvalita půdy,zvýšily se výnosy.....myslí si,že průmyslová hnojiva budou stačit nebo mají v plánu dovážet i hnůj s kejdou???Naši předkové by se za takové hospodaření museli otáčet v hrobě!Děkuji
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
To by bylo na dlouhé psaní. Uvedu jenom dva příklady. Před dvaceti lety byl každý třetí hektar orné půdy zelený - byly na něm krmné pícniny pro hovězí dobytek (jetel, vojtěška, jetelotráva). Za dvacet let to je už jenom každý šestý hektar. Důvodem je redukce stavů skotu na 40% původních stavů. Negativa, která to přináší sám popisujete a já k nim přidám ještě dvě - ztráta potravinové soběstačnosti a výrazná redukce pracovních míst ve venkovském prostoru.
V sousedním Rakousku a Německu se nic takového nestalo, stejně tak v ostatních starých zemích EU. Tam si chovy hospodářských zvířat podrželi i mírně navýšili a námi vyklizený prostor zásobují jejich potravinami, které musíme dovážet. V této souvislosti nemám rád argumenty, kolik peněz k nám z Bruselu šlo, protože to jsou velmi dobře umístěné peníze - my jsme vyklidili výrobu pro jejich produkty. A nejen v zemědělství ...
Sečteno a podtrženo, agrární soustava, ve které u nás byla po staletí v rovnováze živočišná a rostlinná produkce je narušená se všemi z toho plynoucími negativními dopady: zaměstnanost, potravinová závislost, problémy s udržením úrodnosti půdy, eroze půdy, snížení jímavosti půdy atd.