Pro koho je výhodná TTIP?
Dobrý den pane senátore zajímá mě Váš postoj k této věci. Má zkušenost je taková, že pokud média pějí na něco chvalozpěvy nebo o něčem striktně mlčí, tak to obyčejně pěkně smrdí. Proto k věci - Těšíte se až si budete moci koupit jistě kvalitní GMO potraviny, kterými USA zaplaví náš trh a zlikvidují i ten zbytek našich zemědělců? Přijmou USA standarty Evropy v ochraně spotřebitelů, kvality potravin, prac. práva, ochraně živ. prostředí nebo to bude obráceně, to znamená že se naše standarty budou snížovat? Já si myslím, že správně je možnost b. Jak to vidíte vy? A co ty pochybné arbitráže ve stylu investor vs stát? Kdo tam dal tuhle zvrácenost? Jen blázen podepíše nevýhodnou smlouvu. V součané EU už ale rozum opravdu nevládne. Váš komentář?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Rád Vám svůj postoj k těmto naprosto zásadním záležitostem sdělím. Tak předně bych od vyjednávané dohody TTIP oddělil GMO potraviny. Ty totiž mimo Evropy produkuje celý svět. Mimo USA také Mexiko, Kanada, zemědělské státy Jižní Ameriky, Čína, Austrálie. To by bylo na delší diskusi a já osobně jako člověk ze zemědělského prostředí, se zemědělským vzděláním a z titulu své dřívější funkce účastník mezikontinentálních agrárních kongresů mám na GMO potraviny jiný názor, než tu šíří média a někteří politici.
Pokud se týká vlastní připravované dohody TTIP, tak zde tuším velký průšvih a může se stát, že v případě jejího schválení, rozumějte prosazení, ovládne několik kapitálových skupin tento svět. Hrozně rád bych se mýlil, ale toto podezření mám a zatím mně je nikdo nevyvrací. Naopak, když sledujeme utajení a nulové informace o pokračujících jednáních o této dohodě, tak nám z toho musí vyjít, že naše obavy jsou oprávněné. Dokonce probleskují názory, že současný migrační exodus má za cíl zcela pohltit mediální a politický prostor starého kontinentu a odvrátit pozornost od TTIP. To nedovedu posoudit, ale je naprosto jasné, že 500 milionů občanů EU nedostává informace, které jsou pro jejich budoucnost naprosto zásadní.
Závěrem bych podotkl, že v současné EU nejenže nevládne rozum, ale vedle toho chybí zodpovědnost vůči vlastním občanům a hlavně zde funguje téměř bezvýhradná podřízenost politice USA. Viz sankce vůči RF, viz neuvěřitelně diletantská politika vůči Ukrajině, vše pro EU ekonomicky katastrofálně nevýhodné. Nádavkem mohu přidat ještě Turecko, kterému budeme za jeho politiku vůči Islámskému státu (politika dvojitého agenta) ještě platit miliardy Euro. Evropě chybí politici typu De Gaulla, Margaret Tatscherové, či Helmuta Kohla.