Ozývají se hlasy, že pan Grösser usiluje o pozemky, aby na nich mohl rozjet těžbu písku. Podle starosty je tento úmysl nejlepší možnou cestou využití pozemků. Po vytěžení by pak prý mohla vzniknout v místě odpočinková zóna s dětskými hřišti a jezírkem. Mnozí ovšem o tomto záměru pochybují, jelikož firma pana Grössera koupila v minulosti jinou firmu na zpracování odpadu a ony pozemky by po vytěžení byly ideálním místem právě pro umístění linky na recyklaci odpadů. Jak je to tedy doopravdy?
Upusťme od dohadů, co by kdo provedl s ralskými pozemky, a zaměřme se na současnost a problémy, které Ralsko, a nejen Ralsko, sužují. Vysoká nezaměstnanost je problémem, kterým by se měli představitelé kraje a obcí zabývat primárně. Včera jsem navštívila Hrádek nad Nisou, kde v nedávné době vyrostly tři nové podniky. Jaké bylo pro mě překvapení, když se mi místní svěřovali, že nemohou najít v Hrádku zaměstnání a musí za prací dojíždět do Liberce, protože ve zmíněných podnicích dostali práci namísto tamních obyvatel zahraniční pracovníci.
Ralsko, potažmo Českolipsko jsou oblasti s největší nezaměstnaností v Libereckém kraji, a proto by měl kraj jako majitel zmiňovaných pozemků iniciovat vznik nové průmyslové zóny a vytvořit pobídky pro potenciální zaměstnavatele. Zároveň s tím by ovšem měl do podmínek pro příchozí firmy zakomponovat povinnost, aby primárně zaměstnávaly místní. Není přece možné, aby vznikaly nové podniky, které budou využívat levné pracovní síly z Východu namísto zaměstnávání místních obyvatel.
A pokud se vrátím na začátek příběhu, kdybychom měli uzákoněny osobní odpovědnost a odvolatelnost politiků, jsem přesvědčena, že by si pan starosta ještě jednou rozmyslel, jestli bude podporovat svérázného podnikatele, nebo se bude snažit zajistit práci pro občany města.
Prosím sledujte mé texty i na mém Facebooku
https://www.facebook.com/janahnykova.cz