Jana Vaňhová

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,23. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.09.2010 14:49:00

Odhad škod po povodních se opět navýšil

Odhad škod po povodních se opět navýšil

Ústecký kraj se už několik týdnů zabývá sčítáním škod po bleskových povodních.

Ústecký kraj se už několik týdnů intenzivně zabývá sčítáním škod po bleskových povodních, které zasáhly Děčínsko a část Ústecka a Litoměřicka v první polovině srpna. První odhady mluvily o škodách, které budou kolem jedné miliardy korun. Nyní je jisté, že šlo skutečně pouze o odhady. Nejnovější údaje uvádí ještě vyšší částku, než kterou kraj zveřejnil minulý týden. Těsně se blíží dvěma miliardám.

Před několika dny Ústecký kraj oznámil, že celkové škody všech měst, obcí, kraje a dalších subjektů činí dohromady 1 854 milionů korun. Částka se ale po dalším sčítání a zpřesňování opět navýšila. Aktuální odhad nákladů na obnovu majetku je už 1 926 milionů korun.

Blesková povodeň zasáhla Děčínsko, Šluknovský výběžek a také část Ústecka a Litoměřicka dne
7. srpna v dopoledních hodinách kvůli extrémně intenzivním srážkám. Na vodních tocích se na Děčínsku velice rychle proměnil 1. stupeň povodňové aktivity ve 3. stupeň, proto hejtmanka Jana Vaňhová v této lokalitě vyhlásila 7. srpna stav nebezpečí s platností od 20. hodiny.

Voda v potocích i mimo ně proudila velkou rychlostí, a proto způsobila rozsáhlé škody hlavně na dopravní infrastruktuře a v korytech vodních toků. Jen na mostech, silnicích a železničních drahách jsou škody odhadované na 1 296 milionů korun, vodní hospodářství spočítalo škody za 450 milionů.

Největší žádost o pomoc při financování obnovy majetku zničeného povodní poputuje na rezort ministerstva dopravy, odkud je potřeba získat do Ústeckého kraje 846 milionů korun, z ministerstva pro místní rozvoj 544 milionů korun a z ministerstva zemědělství 473 milionů korun.

Na majetku státu jsou předběžně škody spočítané na 657 milionů korun, na majetku obcí 579 milionů a na majetku kraje 528 milionů. Zbylá částka zahrnuje škody fyzických a právnických osob
a podnikatelských subjektů.

Na základě předpokládaných škod Ústecký kraj zřídil speciální povodňové konto, kam mohou dárci posílat finanční příspěvky pro obce postižené povodní. Navíc kraj oslovil stovky firem a společností nejen v regionu, ale po celé České republice, aby svým darem také pomohly. „Jsem si plně vědoma současné tíživé ekonomické situace, ale přesto věřím, že jednotlivými příspěvky společně pomůžeme těm, kteří to vzhledem k povodňovým škodám opravdu potřebují," vzkázala již dříve firmám hejtmanka Jana Vaňhová. Její výzva měla smysl. Již nyní tvoří výtěžek veřejné sbírky a dary na běžném účtu kraje dohromady částku více než 3, 5 milionu korun. Číslo učtu, na které je možné příspěvky posílat až do konce října, je 22229922/0800.

Celkem bylo při povodních zaplaveno 1 534 objektů, bylo zničeno 145 mostů, mostků a lávek, nastalo 22 sesuvů, bylo poškozeno 87 komunikací, v Hřensku byl následkem dešťů zaznamenám pohyb skalních masivů, byla také poškozena železniční trať Kamenice - Jedlová. Nejvíce postiženými obcemi jsou Hřensko, Česká Kamenice, Srbská Kamenice, Janská, Kytlice, Chřibská, Heřmanov, Lobendava, Těchlovice a Velký Šenov, kde byly strženy i mosty, mostky a lávky. Celkem bylo vyžádáno přes Správu státních hmotných rezerv 8 mostních konstrukcí. Mostní soupravy stavěl 151.
a 153. ženijní prapor Armády ČR ve Hřensku, Kytlicích, Povrlech - Lužci, Jetřichovicích - Všemilech, Dolních Habarticích, Heřmanově a v Děčíně.

Postižené obce shodně uvádějí, že škody na majetku jsou takového rozsahu, že jejich nápravu nezvládnou zafinancovat samy prostřednictvím svého rozpočtu. Některé obce jsou v tomto roce zatopeny opakovaně a některé ještě nedořešily následky povodní z minulého roku. Obce však mohou získat finanční prostředky na odstranění škod, obnovu majetku a území zasaženého povodní
z dotačního titulu vyhlašovaného Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.

„I přes vyčlenění nemalých prostředků na obnovu území prostřednictvím státu, náhrad komerčních pojišťoven, mobilizace vnitřních zdrojů kraje, obcí, občanů i podnikatelských subjektů je zřejmé, že úplná obnova území je pro Ústecký kraj dlouhodobou záležitostí," uvedla hejtmanka.

Bc. Alena Tichá, oddělení tiskových informací
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama