Hlavní příčiny zadlužení kraje jsou tři. Zaprvé jde o likvidaci následků ničivých bleskových povodní, které náš kraj opakovaně postihly v uplynulých letech. Na rychlé odstranění vzniklých škod si Ústecký kraj musel vzít úvěr ve výši okolo 500 milionů korun.
Zadruhé jde o pomoc obcím a městům při financování jejich projektů na opravu a výstavbu kanalizací, vodovodů, komunikací apod. Prostředky ve výši další půl miliardy korun obcím původně slíbila uhradit současná vláda. Ta však svůj slib nečekaně zrušila a tento závazek musel převzít kraj. Hrozilo totiž vážné nebezpečí, že by se řada obcí dostala do tak svízelné finanční situace, že reálně hrozil jejich bankrot.
Zatřetí jde o spolufinancování a předfinancování projektů hrazených především z evropských dotací, které jsou významným zdrojem nových investic a pomáhají vytvářet nová pracovní místa. Tyto peníze se po dokončení projektů kraji z větší části vrátí, právě proplacením ze strany EU.
Ústecký kraj nemá problémy se splácením svých závazků, veškeré budoucí výdaje vzniklé z titulu úvěrového zatížení jsou zohledněny v rozpočtovém výhledu a následně ročním rozpočtu kraje. Zadluženost kraje je na udržitelné úrovni, která byla potvrzena kladným závěrem ze strany Ministerstva financí ČR.
Pokud dnes ODS mluví o bezdlužnosti krajů, mluví o nezájmu při likvidaci škod po živelných pohromách, mluví o nezájmu využít evropské dotace pro rozvoj kraje, mluví o propouštění zaměstnanců v příspěvkových organizacích kraje, mluví o redukci školství, dopravy a sociálních služeb. Je toto vše skutečně v zájmu občanů?