„Nemáme ambici dílo hodnotit, naším cílem je otevřít debatu napříč odbornou i laickou veřejností o zločinech komunistické moci na hranici, ale i ve vnitrozemí. Připomínat osud Hartmuta Tautze je naší povinností, aby i příští generace bránily politice, která by vedla k takové nelidskosti," řekl na vernisáži předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Dílo představuje příběh osmnáctiletého mladíka, který byl při pokusu o překročení státní hranice roztrhán psy.
„Socha na mě mimořádně silně emocionálně zapůsobila. Nejedná se totiž o obecnou kritiku, sousoší znázorňuje konkrétní tragický příběh osmnáctiletého chlapce, a co je na tom zvlášť smutné, že ukazuje příběh dvou nepřímých pachatelů, příslušníků pohraniční stráže, kteří mají svá jména a dnes žijí spokojeným životem. Museum Kampa se zaměřuje na výtvarná díla z období komunismu a toto dílo svým tématem a kritikou totalitní moci do prostor Musea nepochybně patří," uvedl předseda Správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.
Socha bude k vidění do konce září
Nebývá zvykem, aby politická strana podporovala umění. „Toto je tak výjimečné dílo, které se setkalo s velmi negativním ohlasem v Bruselu ze strany socialistů a komunistů, že v okamžiku, kdy jsme se dozvěděli, že by dílo mohlo být vystaveno v Praze, jsme ani na vteřinu neváhali a TOP 09 se jednomyslně rozhodla podpořit rekonstrukci tohoto díla a jeho převezení a vystavení," říká předseda pražské organizace TOP 09 Jiří Koubek.
Socha, která nese pro dokreslení podtextu obsáhlý podtitul „Roztrhání NSH (narušitele státních hranic), občana východního Německa Hartmuta Tautze ´samostatně útočícími psy´ československé pohraniční jednotky při pokusu překročení hranic v srpnu 1986 ze Slovenska do Rakouska v oblasti Petržalka, zatímco pohraničník Ivan Hirner a vojín Oldřich Kovář přihlížejí", bude na nádvoří Musea Kampa k vidění do konce září.