Karel Schwarzenberg

Zemřel 11.11.2023
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,53. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.07.2010 9:40:00

Propusťte včechny kubánské vězně

Propusťte včechny kubánské vězně

Schwarzenbegr se účastnil jednání v Bruselu. Mimo jiné vyzval k propuštění všech kubánských vězňů.

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se zúčastnil zasedání Rady pro všeobecné záležitosti a Rady pro zahraniční věci EU. Jednalo se o první jednání v Radě po jeho návratu do funkce ministra zahraničí. Na okraj zasedání Rady pro všeobecné záležitosti (GAC) se ministr Schwarzenberg setkal s vysokou představitelkou EU pro zahraniční záležitosti a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonovou.

Karel Schwarzenberg vyjádřil vysoké představitelce Ashtonové osobní podporu při budování Evropské služby pro vnější činnost (ESVA), která bude základním pilířem pro efektivní prosazování společné zahraniční a bezpečnostní politiky, přičemž pro Českou republiku je zásadní, aby nová služba odrážela principy poměrného zastoupení členských států, geografickou rovnováhu a směřování k rozpočtové neutralitě. Současně Catherine Ashtonovou ujistil, že česká diplomacie je připravena nominovat kvalitní kandidáty do nejvyšších řídících pozic v Bruselu, stejně jako do pozic vedoucích delegací EU v zahraničí.

Rada (GAC) později v průběhu jednání projednala návrh vysoké představitelky a přijala Rozhodnutí o ustavení a fungování ESVA. Organizační struktura služby není součástí tohoto rozhodnutí a její konečná podoba bude předmětem dalších jednání.

Rada také projednala přípravu na mezivládní konferenci s Islandem a schválila negociační rámec. Islandu byl udělen kandidátský status Rozhodnutím Evropské rady ze 17.6. tohoto roku. V této souvislosti ministr Schwarzenberg uvedl: „Jsem rád, že integrační proces po období jisté stagnace pokračuje. Věřím, že stejné úsilí bude Rada věnovat procesu rozšiřování na Západním Balkánu - zvláště pak v případě Srbska a Chorvatska."

Mezi témata zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC) patřily sankce EU vůči Íránu a situace na Kubě. Rada schválila Rozhodnutí o implementaci rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1929 proti Íránu a doplňující autonomní ekonomické sankce EU v oblasti obchodu, finančnictví, dopravy, energetiky a víz. Ministr Schwarzenberg podporuje další opatření, ktera by vedla k omezení exportu zařízení, které slouží k omezování lidských práv a svobod, do Íránu. Tato opatření by měla omezit export technologií umožňujících monitorování telefonických hovorů, SMS zpráv, filtrování Internetu apod.

Ministři rovněž diskutovali aktuální situaci na Kubě, kdy od 13.7.2010 umožnil kubánský režim některým politickým vězňům opustit Kubu. Česká republika považuje zahájení propouštění vězňů za významnou událost a pečlivě celý proces sleduje. Ministr Schwarzenberg zdůraznil, že „je bezpodmínečně nutné, aby byli propuštěni všichni političtí vězni na Kubě, přičemž neméně důležité je, aby si mohli svobodně vybrat, zdali na Kubě zůstanou nebo využijí některé z nabídek odcestovat s rodinami a začít nový život za hranicemi Kuby." Česká republika je připravena poskytnout azyl až 10 osobám, t.j. propuštěným politickým vězňům a jejich rodinným příslušníkům.

Jiří Beneš, ředitel Tiskového odboru MZV
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama