„Rusko bude konflikt udržovat. Slavné minské dohody neplní žádná ze stran. Ukrajina má podle nich pořádat v obsazených oblastech svobodné volby. Jak to má udělat, když je tam cizí armáda?“ řekl po návratu z cesty čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Jižně od Kramatorsku oba politici navštívili kontaktní linii znepřátelených ozbrojených sil u Zajcevo. „To, že dva evropští politici navštívili bezprostřední zónu konfliktu, je výraznou symbolickou podporou ukrajinského ozbrojeného boje proti ruským a separatistickým okupantům,“ říká europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09/STAN).
Evropští poslanci podpořili Krymské Tatary
V Kramatorsku vedli jednání s ukrajinským gubernátorem Pavlem Žebrivským, předsedou Oblastní státní administrace a vedoucím Vojensko-civilní správy Doněcké oblasti. Pavel Žebrivský oba politiky informoval o hospodářské, politické a vojenské situaci v této oblasti a zmínil i mezinárodní kontext konfliktu. Sám charakterizoval Minské dohody takto: “Evropa nás nutí, abychom vyjednávali s okupanty a teroristy.“
V Kyjevě pak jednali s Refatem Čubarovem, předsedou krymského parlamentu, tzv. Medžlisu. Jaromír Štětina mu předal text rezoluce o Krymských Tatarech, kterou minulý týden přijalo plénum Evropského parlamentu. Evropská rezoluce připomíná smutné události z května 1944, kdy Stalin nechal deportovat až 250 000 Krymských Tatarů do Uzbekistánu. Evropští poslanci podpořili Krymské Tatary v jejich vzdoru proti současné okupační moci. Rezoluce zdůraznila jasnou podporu svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny. Evropský parlament také vyzval Ruskou federaci, aby ukončila politicky motivované pronásledování disidentů a občanských aktivistů.