Pracovní nabídky, kde není potřeba kvalifikace se pohybují kolem 13 tisíc hrubého, ale za to český občan nemůže důstojně žít, proto je v naší republice téměř 2 miliony lidí na pokraji chudoby a více jak 260 tisíc pracuje v zahraničí. Firmy mají problém však obsadit také pracovní pozice, na které je potřeba kvalifikace a to jak z důvodu mzdového ohodnocení, ale také díky tomu, že kvalifikovaného personálu je čím dál méně. Pokud místo není obsazeno do měsíce, může ho firma obsadit třeba vysněným Ukrajincem, pro kterého je tato mzda dostatečná a je za ni ochoten pracovat. Lepší mzdová nabídka by přitom na neobsazené pozice přivedla české zaměstnance.
Hromadné navážení levné pracovní síly však může způsobit problém, až firmy odkočují jinam a pracovní místa zaniknou, můžeme tu mít tisíce nezaměstnaných cizinců, což bude větší problém, než současný nedostatek levné pracovní síly. Stát však podlehl tlaku firem, jejichž jediným motivem je zachování co nejnižších platů v Česku místo, aby snížil daňové zatížení práce pro firmy.
Řešení neobsazených pracovních míst levnou pracovní silou je nesystémový krok a je následkem selhávajícího vzdělávacího systému a to především technických oborů a řemesel. Pracovní trh nepotřebuje novou levnou pracovní sílu, ale potřebuje kvalifikované pracovníky a placená místa tak, aby z nich mohli důstojně žít čeští občané. Kvalifikovanou pracovní sílu si však musíme vychovat sami doma, dovozem ze zahraničí se dlouhodobě problém nevyřeší. Pracovní trh musí korespondovat s vzdělávacím systémem, na který se však nepohlíží komplexně a tak čím dál více upadá.